Sprawdź auto przed wyjazdem na wakacje

Przegląd techniczny auta samochodu | fot. shutterstock

Przed wyjazdem na wakacje warto sprawdzić stan techniczny swojego samochodu. Dowiedz się, co należy sprawdzić i skorzystaj z darmowego przeglądu auta w Stacji Kontroli Pojazdów DiMCar w Lublinie.

Wyjazd na wakacje wiąże się niejednokrotnie z koniecznością pokonania setek, a nawet tysięcy kilometrów i auto musi być do tego odpowiednio przygotowane. Poniżej prezentujemy kwestie, o których trzeba pamiętać, zanim wyruszysz w podróż.

Sprawdź swój samochód przed wakacjami

1. Sprawdź stan techniczny auta

Im więcej czasu minęło od ostatniego przeglądu technicznego, tym ważniejsze jest, by upewnić się co do stanu auta. Uwagę trzeba wziąć w tym przypadku:

+ działanie amortyzatorów – czy nie są zużyte lub całkowicie zniszczone;

+ działanie układu hamulcowego – czy tarcze hamulcowe są w dobrym stanie, a na klockach hamulcowych jest jeszcze wystarczająca ilość okładziny i czy mamy w układzie odpowiednio dużo płynu hamulcowego i nie występują żadne wycieki. Skontroluj też hamulec ręczny;

+ zbieżność kół – czy koła są odpowiednio ustawione względem siebie i nie zagrażają stabilności samochodu na drodze;

+ stan zawieszenia – skontroluj wszystkie elementy (wahacze, sworznie, końcówki drążków kierowniczych) czy nie są wyeksploatowane;

+ ustawienie świateł – czy światła zapewniają wystarczającą widoczność i nie oślepiają innych uczestników ruchu.

2. Skompletuj apteczkę pierwszej pomocy

Przed wyjazdem skompletuj apteczkę pierwszej pomocy lub kup gotową. W apteczce muszą się znaleźć opatrunki, maseczka do resuscytacji krążeniowo-oddechowej, nożyczki, koc termiczny, opaska elastyczna, środek dezynfekujący, bandaż, kompresy gazowe i instrukcja udzielania pierwszej pomocy.

3. Zadbaj o odpowiednie ciśnienie w oponach, sprawdź ich stan zużycia lub wymień je na nowe

Sprawdź, czy ciśnienie w oponach na każdej z osi jest zgodne z zaleceniami producenta pojazdu lub producenta opon.

4. Sprawdź stan opon i ich bieżnika

Zniszczone opony wymień, pamiętaj przy tym, że wymianie nie może podlegać tylko jedna opona na osi – opony wymieniamy parami. Pamiętaj też o sprawdzeniu koła zapasowego.

5. Uzupełnij płyny eksploatacyjne i zabierz zapas

Sprawdź poziom oleju silnikowego, płynu chłodniczego i płynu hamulcowego oraz uzupełnij płyn do spryskiwaczy. Zapas tych płynów zabierz też w podróż, bo nigdy nie wiadomo, czy nie trzeba będzie ich uzupełnić w szczerym polu, gdzie do najbliższej stacji benzynowej są dziesiątki kilometrów.

6. Sprawdź, czy masz w aucie wymagane wyposażenie

Na podstawowe wyposażenie samochodu w Polsce składa się trójkąt ostrzegawczy z homologacją i zalegalizowana gaśnica. Pamiętaj jednak, że w innych krajach Europy podstawowe wyposażenie różni się od tego wymaganego w Polsce, więc zanim wyjedziesz za granicę, sprawdź, co jest wymagane w danym państwie.

7. Zabierz rzeczy, które mogą się przydać

Do takich najbardziej przydatnych przedmiotów zaliczamy zestaw zapasowych żarówek, lewarek, linę holowniczą, kamizelkę odblaskową, pompkę do opon (np. działającą od gniazda zapalniczki albo manualną), smar penetrujący (np. preparat WD40) i kable rozruchowe do akumulatora.

Niezwykle przydatne mogą okazać się też okulary polaryzacyjne (specjalne okulary dla kierowców), latarka, mapa (bo nawigacja potrafi czasami zawieść) i przynajmniej jedna butelka wody mineralnej. Rozważ też zabranie rejestratora samochodowego.

Skorzystaj z darmowego przeglądu auta w DiMCar

DiMCar to nowo otwarta Stacja Kontroli Pojazdów w Lublinie przy ulicy Północnej 32. W okresie wakacyjnym w DiMCar obowiązuje promocja – darmowy przegląd techniczny dla każdego, kto wybiera się autem na wakacje.

Bezpłatna usługa kontroli stanu technicznego samochodu dotyczy:

+ sprawdzenia stanu zawieszania samochodu;

+ sprawdzenia zbieżności kół;

+ kontroli stanu amortyzatorów;

+ kontroli i regulacji świateł;

+ sprawdzenia stanu układu hamulcowego.

Bezpłatne badanie techniczne można wykonać od poniedziałku do piątku w godzinach 7.00-21.00 i w soboty w godzinach 8.00-16.00.

Więcej informacji o stacji i jej ofercie znajdziesz na stronie dimcar.pl

Materiał powstał na zlecenie Stacji Kontroli Pojazdów DiMCarKomentarze (1)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  1. Odkąd opona strzeliła mi w czasie jazdy, zawsze sprawdzam je przed wyjazdem. Dobrze że wtedy już dojeżdzałem do domu i miałem małą prędkość, bo inaczej mogłoby być ze mną krucho. A tak wyszedłem z tego prawie bez szwanku. Dobrze ze sam jechałem a nie z dzieciakami