Specjalne kontrole lubelskiej drogówki. Ruszyła akcja „Telefony”

kierowca korzysta z telefonu
Zdjęcie ilustracyjne | fot. shutterstock

Policjanci przy pomocy cyfrowych kamer będą namierzać kierowców trzymających w ręku telefon. Złamanie zakazu używania komórki podczas prowadzenia auta będzie kosztowne.

Wybieranie numeru telefonu czy pisanie nawet bardzo krótkiego SMS-a powoduje oderwanie wzroku od drogi na klika sekund, w ciągu których, w zależności od tego z jaką prędkością porusza się pojazd, pokonujemy nawet kilkadziesiąt metrów.

– Właśnie podczas tych kilku sekund nieuwagi stwarzamy realne zagrożenie dla siebie oraz innych uczestników ruchu drogowego – wyjaśniają funkcjonariusze.

Zakaz korzystania z telefonu, który trzymamy w ręku, dotyczy wszystkich kierujących pojazdami, a więc również rowerzystów. Przy czym „korzystanie z telefonu” to nie tylko rozmowa, zabronione jest również pisanie SMS-ów, przeglądanie Internetu, przewijanie menu.

Ile to kosztuje?

Za rozmowę przez telefon w czasie jazdy taryfikator przewiduje mandat w wysokości 200 zł i pięć punktów karnych.

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.