Solaris dostarczy dla Lublina pierwszy autobus wodorowy. Wyjedzie na ulice w przyszłym roku

Autobus wodorowy Autosan Urbino 12 Hydrogen
Autobus wodorowy Autosan Urbino 12 Hydrogen

Zarząd Transportu Miejskiego w Lublinie rozstrzygnął przetarg na dostawę pierwszego autobusu napędzanego wodorem. To Solaris Urbino 12 Hydrogen. Na ulice miasta wyjedzie w przyszłym roku.

Solaris dostarczy autobus wodorowy

Oferta firmy Solaris na dostawę 12-metrowego autobusu napędzanego wodorem została wybrana za najkorzystniejszą. Nie była najtańsza (3,725 mln zł), ale uzyskała największą ilość punktów w przetargu. Arthur Bus zaproponował 3,525 mln zł, PAK-PCE Polski Autobus Wodorowy – 3,799 mln zł, a Autosan – 4,065 mln zł. Wszystkie propozycje mieściły się w budżecie określonym na 5,427 mln zł.

Teraz Zarząd Transportu Miejskiego musi odczekać 10 dni, w trakcie których pozostali uczestnicy postępowania mogą wnieść sprzeciw od decyzji. Gdy w tym czasie nie wpłynie żadna skarga, wtedy ZTM wezwie firmę Solaris do podpisania umowy. Wykonawca zobowiązany jest zrealizować dostawę w terminie nie wcześniej niż 9 miesięcy i nie później niż 12 miesięcy od dnia zawarcia umowy.

Solaris Urbino 12 Hydrogen dysponuje ogniwem paliwowym o mocy 70 kW oraz dwoma silnikami o maksymalnej mocy 125 kW (170 KM). W autobusie wykorzystano 5 kompozytowych, umieszczonych na dachu zbiorników o pojemności 312 litrów każdy. Tankowanie autobusu wodorem do pełna na stacji ma zająć maksymalnie 20 minut. Zasięg pojazdu po załadowaniu wodorem określono na minimum 300 km, natomiast w przypadku baterii trakcyjnych – 15 km.

Autobus ma być wyposażony w systemy do zliczania pasażerów, monitoringu, klimatyzację, biletomat na płatności bezgotówkowe, a pasażerowie mają mieć możliwość skorzystania z ładowarek na porty USB. Zakres zamówienia obejmuje również zakup i dostawę ładowarki mobilnej wchodzącej w skład wyposażenia autobusu o mocy 20 kW przeznaczonej do ładowania baterii w autobusie wodorowym.

Na ulice Lublina pojazd wyjedzie w 2023 roku

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  1. Dwóch producentów autobusów wodorowych mamy u siebie a oni wybrali z daleka konkurencję