Sokolnik wrócił do Ogrodu Saskiego. Ruszyła akcja płoszenia ptaków

Zdjęcie ilustracji: wikipedia

W Ogrodzie Saskim rozpoczęło się płoszenie gawronów. Praca Sokolnika trwa od połowy lutego i zakończy się w połowie kwietnia. Przed wprowadzeniem sokołów na teren Ogrodu Saskiego odbyło się ręczne usuwanie gniazd gawronich.

Pod koniec 2012 roku w Ogrodzie Saskim znajdowało się około 500 gniazd ptaków z gatunku gawron Corvus frugilegus. Była to najliczniejsza kolonia tego gatunku spośród wszystkich 9 znajdujących na terenie Lublina (dane pozyskane z Lubelskiego Towarzystwa Ornitologicznego w Lublinie).

Po usunięciu z drzew gniazd oraz płoszeniu metodą sokolniczą żyjących na terenie Ogrodu Saskiego gawronów, w drugiej połowie 2013 roku nie zaobserwowano nowych gniazd, a ptaki występowały nielicznie. We wrześniu 2014 r. stwierdzono obecność ok. 50 sztuk gniazd. Z kolei przed przystąpieniem do płoszenia w 2015 roku stwierdzono obecność około 30 gniazd, a w 2016 roku było ich już tylko około 10 sztuk.

Od momentu podjęcia pierwszej akcji płoszenia gawronów przez miasto w 2013 roku ptaki te nie odbudowały kolonii tak licznej jak pod koniec 2012 roku. Można więc uznać, że metoda ta jest wysoce skuteczna i przynosi oczekiwane efekty. Uzyskanie zadowalających oraz długoterminowych rezultatów przy sezonowym przypływie ptaków migrujących, takich jak gawrony, jest możliwe dzięki cyklicznego powtarzania płoszenie w latach kolejnych.

Płoszenie gawronów metodą sokolniczą na terenie Ogrodu Saskiego w Lublinie jest wykonywane w ramach Kompleksowej konserwacji zieleni na terenie Ogrodu Saskiego w Lublinie. Całkowity koszt tej usługi to 25 tys zł.

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  1. Te okropne ptaszyska przeniosły się na Kampus Kul na poczekajce