Smog w Lublinie. Zła jakość powietrza. Wzrosło stężenie groźnych pyłów w powietrzu

smog jakość powietrza lublin dziesiąta
Zdjęcie ilustracyjne | fot. Dominik Wąsik

Smog powrócił do Lublina. Złą jakość powietrza odnotowano 23 grudnia. Stężenie szkodliwych pyłów P10 i P2.5 przekracza normy. Prezentujemy aktualne dane jakości powietrza.

Smog to zjawisko występowania wysokich stężeń pyłu zawieszonego w powietrzu. Smog jest szczególnie niebezpieczny dla osób starszych i dzieci. Może być przyczyną groźnych dolegliwości, a nawet nowotworów. Zanim wyjdziesz na zewnątrz, warto jest sprawdzić stężenie pyłów zawieszonych PM10 i PM2.5, by wiedzieć, jaka jest jakość powietrza.

Zła jakość powietrza

Jakość powietrza dzisiejszej nocy w Lublinie jest fatalna. Według stacji pomiarowej przy ul. Obywatelskiej 13 wynika, że zanieczyszczenie pyłem (stan na godz. 23.00) PM10 wynosi 100 mikrogramów na metr sześciennych (przy normie 50 mikrogramów). Z kolei wartość pyłów PM2.5 wynosi 99 mikrogramy na metr sześcienny (przy normie 25 µg/m3).

Jak odczytywać PM10 oraz PM2.5?

Pył PM10 to cząstki o średnicy mniejszej niż 10 mikrometrów, a pył PM2,5 to cząstki o średnicy mniejszej niż 2,5 mikrometra. Im drobniejsze cząstki pyłów, tym łatwiej mogą one wnikać do płuc i powodować poważne problemy zdrowotne związane z chorobami dróg oddechowych i chorobami serca.

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.