Śmieciowy problem w Lublinie narasta. Brakuje pojemników, zapchane śmietniki

Śmieciowy problem we wszystkich dzielnicach Lublina | fot. czytelnik Mariusz

Lublin ma poważny problem z odbiorem odpadów komunalnych. Firmy wyłonione przez miasto w przetargu nie radzą sobie z odbiorem śmieci od mieszkańców na terenie całego miasta.

Nie od dziś mówi się o problemie Lublina ze śmieciami, a dokładniej ich wywozem. Są dzielnice, w których śmietniki są przepełnione, a odpady składowane są obok pojemników. Zdenerwowani mieszkańcy przesyłają nam zdjęcia ze „śmieciowymi” problemami.

„Odbiór śmieci na Czechowie (osiedle Henryka Wieniawskiego) to tragedia! Firma, która odbiera odpady zrobiła sobie wysypisko na osiedlu. Śmieci mokre ze zsypów zabierane są raz w tygodniu, podobnie frakcja sucha. Wszystko lata, śmieciarze rozrywają, wszystko porozwalane!!!” – alarmuje czytelnik Mariusz.

Śmieciowy problem we wszystkich dzielnicach Lublina | fot. czytelnik Mariusz

„Nie ma pojemników”

„Kobieta z firmy powiedziała, że do 15 stara firma ma zabrać stare kontenery i wtedy będzie już czysto. Dodam tylko, że dziś widziałem śmieciarę przejeżdżającą przez osiedle, ale nie byli bardzo zainteresowani, żeby zajechać po swoje śmieci” – pisze czytelnik Adrian.

Stare pojemniki wypełnione odpadami | fot. czytelnik Adrian

„Tak od nowego roku wygląda segregacja śmieci w okolicy ul. Zamojskiej. Czy ktoś w końcu zrobi z tym porządek? Stare pojemniki, z czego dwa są przewrócone. Jak mamy segregować?” – pyta czytelniczka Regina.

Brak odpowiednich pojemników do segregacji odpadów | fot. czytelniczka Regina

W przypadku ul. Zamojskiej w piątek postanowiliśmy zapytać Ratusz o zaistniałą sytuację. Odpowiedzi jeszcze nie otrzymaliśmy, lecz w sobotni poranek mieszkańcy otrzymali nowe pojemniki – zgodne z nowym systemem segregacji odpadów.

Nowe pojemniki do segregacji odpadów | fot. czytelniczka Regina

Podobnych sytuacji jest dziesiątki na terenie całego Lublina. Poniżej kilka nadesłanych zdjęć przez naszych czytelników.

Co na to Ratusz?

O komentarz poprosiliśmy ratusz. Zapytaliśmy o wysokość kar dla firm, które nie odbierają na czas odpadów oraz za brak dostarczenia odpowiednich pojemników na segregowane odpady. Poprosiliśmy również o udzielenie informacji na temat możliwości zgłaszania przez mieszkańców takich przypadków. Odpowiedzi na te i pozostałe pytania udostępnimy po uzyskaniu od ratusza odpowiedzi w nowym artykule (prawdopodobnie w poniedziałek).

Przypomnijmy, że od 1 stycznia 2019 roku we wszystkich dzielnicach Lublina obowiązuje nowy system zagospodarowania odpadów. Chodzi m.in. o segregację odpadów. Śmieci są podzielone na 5 kategorii: papier, metale i tworzywa sztuczne, szkło, bioodpady (odpady kuchenne) i tzw. śmieci zmieszane. Więcej przeczytasz o tym tutaj.

Należy też przypomnieć, że od 1 lutego 2019 r. mieszkańcy Lublina zapłacą więcej za śmieci. Poznaj szczegóły – Wzrost opłat za śmieci w Lublinie. Od 1 lutego 2019 zapłacimy więcej za wywóz odpadów

Czy na Twoim osiedlu jest podobna sytuacja? Poinformuj nas! Prześlij zdjęcie wraz z informacją o ulicy lub osiedlu na adres [email protected]2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  1. W domach jednorodzinnych nie jest lepiej. Na odbiór bio czekałam tydzień, teraz od piątku leży papier i szkło, dzisiaj doszły kosze z frakcją mokrą…i ciekawe ile to wszystko poleży… Suez sobie nie radzi na Sławinie kompletnie. Więc za co mamy płacić 75zł miesięcznie? W domu 3 worki ze śmieciami, 2 kosze pod domem, syf za ogrodzeniem bo tylko zwierzęta przyłażą i worki rozszarpują. Żyć nie umierać!

  2. Żeby to było 59 zł to bym pewnie nie tylko ja spróbował chociaż myślę że to ściema. Puźniej powiedzą że nie na wszystkich działa. Pozdrawiam łysych