Śmieciarka nie przyjeżdża? Będą kary dla firm! Wystarczy zgłosić taki przypadek

Zdjęcie ilustracyjne | fot. Dominik Wąsik
PARTNER SERWISU

Jeśli bezskutecznie wypatrujesz śmieciarki albo dostałeś za mało pojemników do segregacji śmieci, możesz zgłosić to do miasta, które ukara przedsiębiorcę odbierającego odpady.

Choć od wejścia w życie nowego systemu segregacji śmieci minął już ponad miesiąc to w wielu dzielnicach Lublina wciąż panuje chaos. W kilku osiedlach mieszkańcy wystawiają worki ze śmieciami przed domy i bloki, bo nie otrzymali jeszcze prawidłowych pojemników.

„W niektórych sektorach nastąpiła zmiana podmiotu świadczącego usługi w zakresie odbioru odpadów, przez co niektóre nieruchomości wyposażone są tymczasowo w pojemniki dwóch firm, obecnie obsługującej nieruchomość i poprzedniej firmy” – wyjaśnia Olga Mazurek-Podleśna z lubelskiego ratusza.

Czytaj także: Śmieciowy problem w Lublinie narasta. Brakuje pojemników, zapchane śmietniki

Jak wyjaśnia ratusz, ta sytuacja ma charakter tymczasowy. Pojemniki mają być sukcesywnie zabierane przez firmy wcześniej świadczące te usługi. Firmy odbierające odpady muszą jeszcze skorelować nowe harmonogramy, które mogą różnić się czasem odbioru w porównaniu od tych poprzednich.

„W przypadkach, w których czas na odbiór danego rodzaju odpadów będzie zbyt długi i będzie dochodziło do przesypów, odpady będą odbierane interwencyjnie, taką sytuację należy zgłosić do Wydziału Ochrony Środowiska lub do firmy świadczącej odbiór odpadów” – tłumaczy Mazurek-Podleśna.

Po zweryfikowaniu nieprawidłowości urząd miasta może nałożyć na danego przedsiębiorcę karę finansową. „Kary są naliczane jeśli nieterminowy odbiór odpadów lub nieprawidłowości z tego wynikające leżą po stronie firmy świadczącej usługi” – wyjaśnia.

A co ze śmieciowym chaosem wokół pojemników? – „Firma odbierająca odpady nie odpowiada za utrzymanie porządku wokół kontenerów czy w wiatach, jest to w obowiązkach zarządcy/administratora nieruchomości” – tłumaczy Olga Mazurek-Podleśna.

Przeczytaj również: Od dziś nowe stawki za odbiór śmieci. Jeśli nie segregujesz, zapłacisz dwa razy więcejKomentarze (1)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  1. A kary dla idiotów za parkowanie będą? Jak ma wjechać śmieciarka, skoro ja wyjeżdżając z osiedla osobówką ledwo mieszczę się między autami. Nie wyobrażam sobie jak ma tam wjechać śmieciara. Jeszcze lepsze byłyby jaja, gdyby musiała wjechać straż. Zapraszam na kontrolny wjazd. Zapraszam między bloki na Dożynkową, Strzembosza, Cyprysową.