Od dziś nowe stawki za odbiór śmieci. Jeśli nie segregujesz, zapłacisz dwa razy więcej

Zdjęcie ilustracyjne | fot. Dominik Wąsik

Kto wrzuca wszystkie śmieci do jednego worka, będzie płacił dwa razy więcej niż ten, kto je segreguje. Od dzisiaj obowiązują nowe, wyższe stawki za odbiór odpadów.

Od dziś wszystkich mieszkańców obowiązuje nowa stawka za odbiór odpadów. Cena za odbiór śmieci jest zależna od miejsca, z którego są one odbierane oraz czy odpady są segregowane czy nie. Za te nie posegregowane zapłacimy dwa razy więcej niż ten, kto je segreguje

„Zaproponowane stawki wynikają z dokonanych analiz i obliczeń pod kątem konieczności zapewnienia bilansowania się systemu zagospodarowania odpadów. Kwoty za odbiór i zagospodarowanie odpadów będą wyższe ze względu na wprowadzenie nowych zasad segregacji odpadów” – wyjaśnia Olga Mazurek-Podleśna z lubelskiego ratusza.

Jak tłumaczy rzeczniczka, miasto musiało przeznaczyć na ten cel więcej środków niż w roku ubiegłym, ze względu na większą liczbę kontenerów (worków), a co za tym idzie także większy strumień odpadów oraz większą częstotliwość kursów w celu odbioru odpadów z każdej posesji.

Nowe stawki za odbiór odpadów w Lublinie

Stawki w zabudowie jednorodzinnej, jeżeli odpady komunalne zbierane i odbierane są w sposób selektywny (posegregowane):

+ w wysokości 45 zł miesięcznie od gospodarstwa domowego jednoosobowego (kwota poprzednia 30 zł);

+ w wysokości 60 zł miesięcznie od gospodarstwa domowego dwuosobowego (kwota poprzednia 39 zł);

+ w wysokości 75 zł miesięcznie od gospodarstwa domowego liczącego trzy lub więcej osób (kwota poprzednia 50 zł);

Stawki w zabudowie wielorodzinnej, jeżeli odpady komunalne zbierane i odbierane są w sposób selektywny (posegregowane):

+ w wysokości 21 zł miesięcznie od gospodarstwa domowego jednoosobowego (kwota poprzednia 12 zł);

+ w wysokości 41 zł miesięcznie od gospodarstwa domowego dwuosobowego (kwota poprzednia 25 zł);

+ w wysokości 63 zł miesięcznie od gospodarstwa domowego liczącego trzy lub więcej osób (kwota poprzednia 39 zł);

Stawki za gospodarowanie odpadami komunalnymi, obowiązujące w zabudowie jednorodzinnej, jeżeli odpady komunalne nie są w sposób selektywny zbierane i odbierane (niesegregowane):

+ w wysokości 90 zł miesięcznie od gospodarstwa domowego jednoosobowego (kwota poprzednia 38 zł);

+ w wysokości 120 zł miesięcznie od gospodarstwa domowego dwuosobowego (kwota poprzednia 50 zł);

+ w wysokości 150 zł miesięcznie od gospodarstwa domowego liczącego trzy lub więcej osób (kwota poprzednia 69 zł);

Stawki za gospodarowanie odpadami komunalnymi, obowiązujące w zabudowie wielorodzinnej, jeżeli odpady komunalne nie są w sposób selektywny zbierane i odbierane (niesegregowane):

+ w wysokości 42 zł miesięcznie od gospodarstwa domowego jednoosobowego (kwota poprzednia 12 zł);

+ w wysokości 82 zł miesięcznie od gospodarstwa domowego dwuosobowego (kwota poprzednia 25 zł)

+ w wysokości 126 zł miesięcznie od gospodarstwa domowego liczącego trzy lub więcej osób (kwota poprzednia 39 zł);2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  1. W wielu gminach Polski zapowiadane są horrendalnie wysokie bo nawet ponad 100 procentowe podwyżki comiesięcznych opłat za usuwanie śmieci – http://www.portalsamorzadowy.pl/gospodarka-komunalna/burmistrz-o-podwyzkach-oplat-za-odpady-katastrofa-i-masakra,118099.html … Warto więc zapoznać się jak to jest we Wspólnocie Europejskiej… Czy w bogatych krajach starej UE gminy ogłaszają przetargi na odbiór i zagospodarowanie odpadów swoich mieszkańców, czy np. po niemieckich gminach jeżdżą polskie, francuskie czy z innych krajów śmieciarki? Czy w ogóle jeżdżą śmieciarki firm prywatnych czyhających na comiesięczne opłaty rodzin za śmieci? NIE! Bo w tych bogatych krajach te ustawowe zadanie samorządów gminy wykonują bez przetargów poprzez własne firmy, po kosztach własnych w tak zwanym systemie „in house” a więc bez narzutów na realizację misji, którą dla obcych firm niemunicypalnych jest pomnażanie swoich zysków… Tym bardziej nie pozwalają na to aby comiesięczne opłaty municypalne tworzyły zyski transferowane za granicę… W krajach z „in house” deponowanie odpadów na składowiskach jest w zaniku… Mimo tego, wciąż wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że polskie rodziny wnoszą już większe opłaty od bogatych rodzin na przykład niemieckich… http://niewygodne.info.pl/artykul9/04673-Za-smieci-placimy-czesto-wiecej-niz-Niemcy.htm … I niewiele zrobiono w czasie „dobrej zmiany” aby tą patologiczną neokolonialną sytuację zmienić i wyposażyć gminy polskie w takie same mechanizmy i narzędzia jakie mają samorządy w pozostałych krajach unijnych … Już w 60 procentach bitwę o zatrzymanie w kraju pieniędzy z comiesięcznych opłat obywatelskich mamy przegraną… https://www.pb.pl/czarna-wizja-smieciowa-691523

  2. Złodziejstwo i kpiny z ludzi. Pieprzenie o większej częstotliwości kursów. Jeżeli dzieli się na pięć czy sześć pojemników to co wcześniej dzieliło się na dwa (organiczne i suche) to jak może być więcej kursów? Dwa pojemniki zapełniało się szybciej niż pięć czy sześć, a co za tym idzie to ilość kursów z pewnością nie zwiększyła się. Ci którzy tak uzasadniają podwyżkę niech powiedzą to głupszym od siebie. Śmieci posegregowane-czyste darmowe pieniądze. Źle było z podziałem śmieci tak jak poprzednio? Frakcja sucha i organiczne? Czas chyba dodać żeby jeszcze była segregacja na prasę kolorową i czarno białą, gazetę i tygodnik itp. Wymyślać można jeszcze o wiele więcej, aby w imieniu prawa okradać społeczeństwo.
    Spotkałem kiedyś człowieka, który miał firmę śmieciową. Powiedział, że lepszego biznesu jak śmieci to nie znajdzie się. I to za cały komentarz do cwaniactwa naszego ratusza i firm zajmujących się wywózką śmieci.
    Pomysłodawcom tego cwaniactwa życzę dobrego samopoczucia.