Skupowali owoce i warzywa, mimo niewypłacalności. Kampol-Fruit nie wypłacił rolnikom ponad 9,5 mln złotych

Zakład produkcyjny Kampol-Fruit w Milejowie
Zakład produkcyjny Kampol-Fruit w Milejowie | fot. nadesłane

Policjanci na wniosek prokuratury zatrzymali 51-letniego Piotra F., prezesa Kampol-Fruit. Jak ustalili śledczy, spółka nie wypłaciła rolnikom kwoty ponad 9,5 mln złotych. Piotr F. usłyszał 35 zarzutów dotyczących oszustw.

Kampol-Fruit nie wypłacił rolnikom pieniędzy

Sprawę prowadzą policjanci z Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie wspólnie z Centralnym Biurem Antykorupcyjnym pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Lublinie.

Chodzi o firmę Kampol-Fruit, której prezesem jest 51-letni Piotr F. Jak wynika z materiałów prowadzonego postępowania, spółka zajmowała się skupowaniem owoców i warzyw m.in. od rolników z województwa lubelskiego i nie wywiązała się z zapłaty za dostarczony towar.

Szacuje się wstępnie, że za dostarczone przez osoby prywatne i inne podmioty produkty rolnicze (owoce i warzywa) tylko w okresie od lipca 2021 r. do października 2022 r., spółka nie wypłaciła pokrzywdzonym z powiatu ryckiego oraz łęczyńskiego kwoty ponad 9,5 mln złotych.

Prezes spółki zatrzymany

Policjanci zatrzymali 51-latka na terenie woj. łódzkiego, gdzie mężczyzna zamieszkiwał. Policjanci dokonali także kilku przeszukań firm i mieszkań prywatnych. Zabezpieczyli na poczet przyszłych kar kwotę około 40 tys. złotych.

Piotr F. został doprowadzony do Prokuratury Okręgowej w Lublinie, gdzie usłyszał łącznie 35 zarzutów dotyczących oszustw na szkodę osób i podmiotów rolniczych. Wobec podejrzanego sąd zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy.

„W toku przesłuchania podejrzany nie przyznał się do zarzucanych mu czynów i składał wyjaśnienia, których treści na tym etapie postępowania nie ujawniamy” – mówi prokurator Agnieszka Kępka, rzeczniczka prasowa Prokuratury Okręgowej w Lublinie.

Policjanci skierowali wnioski o wydanie postanowienia o zabezpieczeniu majątkowym na mieniu podejrzanego, na łączną kwotę w wysokości ponad 8 mln złotych. Prezesowi spółki Kampol-Fruit grozi do 8 lat pozbawienia wolności.

Śledczy przekazali, iż sprawa jest rozwojowa. Niewykluczone, że spółka oszukała kolejne osoby, może dojść do kolejnych zatrzymań.

Kampol-Fruit ma na terenie województwa lubelskiego dwa zakłady produkcyjne: w Rykach i Milejowie.

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.