Skarb Państwa odkupi od Lublina udziały lotniska w Świdniku? Wojsko planuje otworzyć tam bazę śmigłowcową

Port Lotniczy Lublin w Świdniku
Port Lotniczy Lublin w Świdniku | fot. Dominik Wąsik

Ministerstwo Obrony Narodowej zamierza odkupić od Portu Lotniczego Lublin 100-hektarowy teren trawiastego lotniska. W tym miejscu wojsko planuje budowę stałej bazy śmigłowcowej. Zakupy nie skończą się jednak na samej nieruchomości. Skarb Państwa jest zainteresowany przejęciem wszystkich udziałów lotniska należących do Gminy Lublin.

Wojskowe śmigłowce na lotnisku w Świdniku

O tym, że Ministerstwo Obrony Narodowej planuje inwestycję na terenie Poru Lotniczego Lublin, mówi się od maja 2023 r., kiedy to Michał Moskal poinformował, że „jest zielone światło dla nowej bazy śmigłowców na terenie Portu Lotniczego w Świdniku”. Wojskowa baza śmigłowcowa miałaby powstać na 100-hektarowym terenie trawiastego lotniska, które należy do PLL.

We wrześniu skierowaliśmy zapytanie do Portu Lotniczego Lublin o planowaną sprzedaż trawiastego lotniska.

„Zarząd Portu Lotniczego Lublin przedłożył na najbliższe Walne Zgromadzenie Spółki projekt uchwały w sprawie wyrażenia zgody na sprzedaż nieruchomości. Jest to konsekwencją podjętych przez spółkę oraz Skarb Państwa – Ministerstwo Obrony Narodowej rozmów w sprawie nawiązania współpracy, której elementem jest utworzenie przez Ministerstwo Obrony Narodowej Stałej Bazy Lotnictwa Wojsk Lądowych oraz Miejsca Bazowania Lotnictwa Śmigłowcowego. Baza ma zostać zlokalizowana na terenie nieruchomości będącej własnością spółki” – przekazał wtedy Piotr Jankowski, rzecznik prasowy Portu Lotniczego Lublin.

I dodał: „Dla Portu Lotniczego Lublin wejście wojska jest bardzo dużą szansą. Lotnisko w dalszym ciągu będzie mogło normalnie funkcjonować i rozwijać siatkę połączeń pasażerskich, baza wojskowa nie będzie w tym żadną przeszkodą. Planowane przedsięwzięcia wojskowe na naszym lotnisku nie będą miały żadnego negatywnego wpływu na loty cywilne i ofertę komercyjną. Z drugiej strony będziemy mieć partnera do rozmów o inwestycjach okołolotniskowych. Pojawienie się sił lotniczych oznacza duże inwestycje, sięgające setek milionów złotych. Nie bez znaczenia będzie też partycypowanie nowego sąsiada w kosztach utrzymania infrastruktury lotniczej. Dzięki temu pojawią się realne szanse na znaczne poprawienie sytuacji finansowej, w tym spłatę kredytów, które zostały zaciągnięte na budowę Portu Lotniczego Lublin”.

Sprawa sprzedaży trawiastego lotniska miała być przedmiotem dyskusji akcjonariuszy podczas Walnego Zgromadzenia w październiku. Jest już koniec listopada, a w sprawie planowanej transakcji cisza. – „Decyzje w sprawie sprzedaży terenu jeszcze nie zapadły, sprawa jest w toku” – informuje Jankowski.

Okazuje się, że akcjonariusze PLL podczas Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia zdecydowali o odstąpieniu od wyrażenia zgody na zbycie gruntów do czasu ustalenia warunków sprzedaży i ceny pomiędzy stronami (Portem Lotniczym Lublin oraz Skarbem Państwa – przyp. red.).

„Pragniemy poinformować, że Ministerstwo Obrony Narodowej jest zainteresowane pozyskaniem od Spółki Port Lotniczy Lublin S.A. terenu na utworzenie Stałej Bazy Lotnictwa Śmigłowcowego. Rejonowy Zarząd Infrastruktury w Lublinie prowadzi rozmowy ze Spółką w tej sprawie. Na razie jest za wcześnie na podanie szczegółów” – czytamy w przesłanej odpowiedzi MON.

„Aktualnie przedstawiciele Portu Lotniczego oraz Skarbu Państwa prowadzą negocjacje w celu wypracowania ostatecznego kształtu transakcji i ustalenia planu długofalowej współpracy” – mówi Katarzyna Duma, rzeczniczka prasowa prezydenta Lublina.

Lublin sprzeda udziały Portu Lotniczego Lublin

W projekcie budżetu Lublina na 2024 rok zapisano, że ze sprzedaży akcji w spółce Port Lotniczy Lublin S.A. miasto „zarobi” 133 miliony złotych. Okazuje się, że nabyciem wszystkich udziałów należących do miasta w lotnisku jest zainteresowany Skarb Państwa.

„Wiemy, że jednym z elementów realizacji tego projektu (zakupu 100 ha lotniska trawiastego – przyp. red.) jest nabycie akcji lotniska przez wojsko” – przyznaje Piotr Jankowski.

Te informacje potwierdza rzeczniczka prezydenta Lublin.

„Przewidywana sprzedaż akcji powiązana jest z planem nabyciem gruntów przez Skarb Państwa od Portu Lotniczego Lublin S.A. Spółka ze Skarbem Państwa – na wniosek Ministerstwa Obrony Narodowej, prowadzą rozmowy w sprawie nawiązania współpracy, której elementem jest utworzenie przez Ministerstwo Obrony Narodowej Stałej Bazy Lotnictwa Wojsk Lądowych” – informuje Katarzyna Duma.

Miasto Lublin co roku pokrywa straty lotniska jako jego największy udziałowiec, bo posiada 51,5 proc. ogółu akcji (2 560 894 udziały). Pozostałymi udziałowcami są samorząd województwa lubelskiego (2 327 045 udziałów), miasto Świdnik (91 164 udziały) i powiat Świdnicki (178 udziałów).

Tylko w ostatnich pięciu latach Lublin objął akcje w spółce PLL na kwotę 94 milionów złotych:

  • 2019: 18 mln zł
  • 2020: 20 mln zł
  • 2021: 16,7 mln zł
  • 2022: 18,9 mln zł
  • 2023: 20,4 mln zł

W ręce MON ma trafić również pobliski las. Pobliscy mieszkańcy twierdzą, że wojsko planuje utworzenie tam poligonu wojskowego. MON zapytany o tę kwestię nie odniósł się do niej.

Zobacz także: Bardzo dobry sezon letni na lubelskim lotnisku. Blisko 65 tysięcy pasażerów. Gdzie podróżowali najchętniej?

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.