Skąd wzięły się ludzkie szczątki pod Placem Litewskim?

© UM Lublin

Na określonym terenie Placu Litewskiego prace są wstrzymane, a miejsce spoczynku oznaczone taśmami. Będzie dokładnie przebadane, ale już teraz na usta ciśnie się pytanie: dlaczego znalazły się tu ludzkie szczątki?

7Prace przebudowy Placu Litewskiego rozpoczęły się 7 kwietnia. Firma, która wygrała przetarg zaczęła od wycinki drzew, wyburzenia fontanny i zerwania asfaltu z istniejących do tej pory alejek.

Podczas prac usuwania ziemi z placu, ekipa budowlana dokopała się do fundamentów Soboru Podwyższenia Krzyża Pańskiego. Przed stu laty cerkiew była symbolem carskiego Lublina.

Skąd szczątki na Placu Litewskim?

Prawdopodobnie pochodzą ze znacznie wcześniejszego okresu. Zanim na Placu stanął sobór zbudowany przez Rosjan istniał już tu obiekt sakralny. W XVII wieku wzniesiono tu kościół bonifratrów. Przy kościele znajdował się szpital i można przypuszczać, że przy obiekcie istniał cmentarz, na którym chowano osoby zmarłe w szpitalu.

Oprócz kości w tym miejscu odkrycia znaleziono również podkowy i resztki ceramiki.

13072878_1104984736230730_3105343443088279366_o
Źródło materiałów: UM Lublin

WASZE KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.