Silny wiatr w nocy z niedzieli na poniedziałek! Osiągnie prędkość nawet 110 km/h

silny wiatr shutterstock
Zdjęcie ilustracyjne | fot. shutterstock

Synoptycy IMGW ostrzegają przed silnym wiatrem, który wystąpi w nocy z niedzieli na poniedziałek na terenie woj. lubelskiego. Lokalnie osiągnie prędkość nawet 110 km/h.

W niedzielę nad Niemcami powstał wtórny ośrodek niżowy (tzw. nurkujący niż), który w szybkim tempie przemieścił się nad Polskę. Sytuacja ta jest przyczyną gwałtownych porywów wiatru w całym kraju. Na terenie województwa lubelskiego w nocy z niedzieli na poniedziałek porywy wiatru sięgać będą prędkości nawet 110 km/h, a w wyższych partiach gór prędkość może wzrosną do 180 km/h.

Niż Yulia nad Polską. Silny wiatr w całym kraju 23.02 – 24.02.2020

Przewiduje się wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości od 30 km/h do 45 km/h, w porywach do 95 km/h, przejściowo – szczególnie w przypadku burzy – do 110 km/h z zachodu i północnego zachodu” – prognozuje Mateusz Barczyk z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Apelujemy więc do wszystkich zmotoryzowanych, by nie parkowali swoich samochodów pod drzewami, ani w okolicach starych budynków. Tak silne porywy wiatru mogą powodować łamanie gałęzi drzew, uszkodzenia sieci energetycznej i utrudnienia komunikacyjne.

Straż pożarna zapewnia, że jest w gotowości. Przed spodziewaną wichurą zwiększyła liczbę strażaków zarówno na stanowiskach kierowania, jak i w poszczególnych jednostkach.

Największe ryzyko niebezpiecznie silnych zjawisk konwekcyjnych i lokalnych burz w nocy z niedzieli na poniedziałek wystąpi na południe od linii Zgorzelec – Wrocław – Kielce – Zamość. W poniedziałek oprócz silnego wiatru należy spodziewać się przelotnych opadów deszczu.

Alert RCB przed silnym wiatrem 23.02.2020

Uwaga! Dziś po południu i w nocy (23/24.02) bardzo silny wiatr. Zabezpiecz rzeczy, które porwane wiatrem mogą stanowić zagrożenie. Unikaj otwartych przestrzeni” – ostrzega Rządowe Centrum Bezpieczeństwa w sms-ie Alert RCB do mieszkańców województwa lubelskiego.

Gdzie teraz wieje? Sprawdź aktualną sytuację i prognozę na najbliższe godziny!

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.