Senat za natychmiastowym wprowadzeniem stanu klęski żywiołowej w Polsce. Co to oznacza?

Posiedzenie senatu | fot. Senat RP

Senat przyjął w środę uchwałę wzywającą rząd do wprowadzenia w Polsce stanu klęski żywiołowej. Z czym wiąże się wprowadzenie stanu klęski żywiołowej i jakie mogą być jego konsekwencje?

Senat za wprowadzeniem stanu klęski żywiołowej w Polsce

Senat podczas środowego posiedzenia podjął uchwałę wzywającą Rząd Rzeczypospolitej Polskiej do natychmiastowego wprowadzenia stanu klęski żywiołowej na całym terytorium Państwa Polskiego. Uchwałę poparło 51 senatorów, przeciwko było 49.

„Wprowadzenie stanu klęski żywiołowej pozwoli na legalne, zgodne z Konstytucją, przesunięcie w czasie wyborów prezydenckich, niezbędne zarówno ze względu na ciągle istniejące zagrożenie dla zdrowia i życia Polaków, jak i ze względu na niemożliwość przeprowadzenia w najbliższym czasie dobrze zorganizowanych, rzetelnych i uczciwych wyborów” – czytamy w uchwale Senatu.

Stan klęski żywiołowej. Co to jest?

Stan klęski żywiołowej jest jednym z trzech stanów nadzwyczajnych, które zgodnie z Konstytucją RP mogą zostać wprowadzone, jeżeli zwykłe środki konstytucyjne są niewystarczające. Zgodnie z ustawą stan klęski żywiołowej wprowadza się na czas oznaczony, niezbędny dla zapobieżenia skutkom klęski żywiołowej lub ich usunięcia, nie dłuższy niż 30 dni.

„W czasie stanu nadzwyczajnego nie mogą być zmienione: Konstytucja, ordynacje wyborcze do Sejmu, Senatu i organów samorządu terytorialnego, ustawa o wyborze Prezydenta Rzeczypospolitej oraz ustawy o stanach nadzwyczajnych” – mówi punkt 6 art. 228 konstytucji RP.

Stan klęski żywiołowej uregulowany jest ustawą z dnia 18 kwietnia 2002 r. o stanie klęski żywiołowej (Dz.U. 2002 nr 62 poz. 558 z późn. zm.), gdzie określono tryb wprowadzenia i zniesienia stanu klęski żywiołowej, a także zasady działania organów władzy publicznej oraz zakres możliwych ograniczeń wolności i praw człowieka i obywatela.

Stan klęski żywiołowej wprowadza rząd w drodze rozporządzenia. W rozporządzeniu określa się przyczyny, datę wprowadzenia oraz obszar i czas trwania stanu klęski żywiołowej, a także rodzaje niezbędnych ograniczeń wolności i praw człowieka i obywatela (w zakresie, który dopuszcza ustawa).

W czasie stanu klęski żywiołowej mogą być nakładane różnego rodzaju obowiązki, takie jak:

• obowiązek poddania się badaniom lekarskim, leczeniu, szczepieniom ochronnym oraz stosowaniu innych środków profilaktycznych i zabiegów, niezbędnych do zwalczania chorób zakaźnych oraz skutków skażeń chemicznych i promieniotwórczych;

• obowiązek poddania się kwarantannie;

• obowiązek stosowania określonych środków zapewniających ochronę środowiska;

• obowiązek stosowania środków lub zabiegów niezbędnych do zwalczania chorób zakaźnych zwierząt;

• obowiązek opróżnienia lub zabezpieczenia lokali mieszkalnych, bądź innych pomieszczeń;

• nakaz wykorzystania, bez zgody właściciela lub innej osoby uprawnionej, nieruchomości i rzeczy ruchomych.

Stan klęski żywiołowej – odszkodowania

Ustawa o wyrównywaniu strat majątkowych wynikających z ograniczenia w czasie stanu nadzwyczajnego wolności i praw człowieka i obywatela z 2002 roku w art. 2 stwierdza, że w przypadku wprowadzenia stanu nadzwyczajnego (stan klęski żywiołowej jest jednym z takich stanów), „każdemu, kto poniósł stratę majątkową w następstwie ograniczenia wolności i praw człowieka i obywatela w czasie stanu nadzwyczajnego, służy roszczenie o odszkodowanie”.

Osoby fizyczne, jak i prawne, po wprowadzeniu stanu klęski żywiołowej mogą domagać się od państwa wypłaty odszkodowań za poniesione straty materialne. Nie dotyczy to ewentualnych korzyści.

>>> PILNE: Wybory prezydenckie 2020 nie odbędą się 10 maja. Kaczyński porozumiał się z Gowinem3 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  1. Hołownia dał dobrą radę niech Duda odejdzie przed końcem swojej kadencji.Skoro tak zależy mu na dobru obywateli a nie na władzy.Wtedy nie musieliby wprowadzać stanu klęski żywiołowej co prowadzi znowu do kwarantanny obywateli jak i zwiększenia kryzysu gospodarczego.

  2. Wprowadzenie stanu klęski żywiołowej równa się większy kryzys gospodarczy oraz kolejne zwolnienia. To nienormalne aby teraz to wprowadzać.