Sejm zgodził się na 10 proc. podwyżkę akcyzy na alkohol i papierosy od 2022 r.

piwo w kuflu paczka papierosów
Zdjęcie ilustracyjne | fot. pixabay

Sejm zgodził się na 10 proc. podwyżkę akcyzy na alkohol i produkty tytoniowe. Jak szacuje rząd, po 1 stycznia 2022 r. półlitrowa butelka wódki może podrożeć o ok. 1,5 zł, a paczka papierosów o ok. 0,30 zł.

Zmiany w akcyzie od 2022 roku

Za nowelizacją ustawy głosowało 219 posłów, przeciw było 208, natomiast 10 wstrzymało się od głosu. Od 1 stycznia 2022 r. stawki akcyzy na alkohol etylowy, piwo, wino, napoje fermentowane i wyroby pośrednie wzrosną o 10 proc., a minimalna stawka akcyzy na papierosy wzrośnie z obecnych 100 proc. do 105 proc. całkowitej kwoty akcyzy, naliczonej od ceny równej średniej ważonej detalicznej ceny sprzedaży papierosów.

Resort finansów przewiduje, że wskutek podwyżki akcyzy w 2022 r. w stosunku do 2021 r.:

Wódka 40-proc.: wzrost opodatkowania na butelce (0,5l) o ok. 1,50 zł
Wino: wzrost opodatkowania na butelce (0,75l) o ok. 16 gr
Piwo: wzrost opodatkowania na puszce (0,5l) o ok. 6 gr
Papierosy: wzrost opodatkowania za paczkę (20 szt.) o ok. 30 gr
Wyroby nowatorskie: wzrost opodatkowania na cenie paczki wyniesie ok. 1 zł.

Mapa Akcyzowa

Przyjęta ustawa przewiduje również wprowadzenie „Mapy Akcyzowej”, czyli harmonogramu zmian wysokości stawek akcyzy zaplanowanych na kolejne pięć lat (do 2027 r.). Zgodnie z nią akcyza na alkohol etylowy, piwo, wino, napoje fermentowane i wyroby pośrednie będzie rosła co roku o 5 proc., a w przypadku papierosów, tytoniu do palenia, cygar i cygaretek oraz wyrobów nowatorskich i suszu tytoniowego – podniesienie stawki kwotowej co roku o 10 proc.

Zobacz również: Akcyza w górę. Od 2022 r. droższe papierosy i alkohol. Zobacz, o ile wzrosną ceny

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.