Akcyza w górę. Od 2022 r. droższe papierosy i alkohol. Zobacz, o ile wzrosną ceny

alkohol wódka akcyza
Zdjęcie ilustracyjne | fot. Dominik Wąsik

Od 1 stycznia 2022 roku zapłacimy więcej za alkohol i papierosy. Wszystko przez wzrost akcyzy na wyroby tytoniowe i alkohol.

Wzrost akcyzy na alkohol i papierosy od 2022 roku

W opublikowanym na stronach Sejmu projekcie ustawy i podatki akcyzowym czytamy, że akcyza na alkohol wzrośnie 10 proc. w 2022 r. i co roku będzie podwyższana o kolejne 5 proc. do 2027 r. Planowana jest też kolejna podwyżka minimalnej stawki akcyzy na papierosy w 2022 r., co roku ma rosnąć o kolejne 10 proc.

Jak szacuje resort finansów, wskutek podwyżki akcyzy w 2022 roku np. półlitrowa butelka wódki może podrożeć o ok. 1,5 zł, a cena półlitrowej puszki piwa (o ekstrakcie 12 st. Plato) wzrosłaby o ok. 0,06 zł. Wina o poj. 0,75 l mogą podrożeć o ok. 0,16 zł, a wyroby pośrednie, np. wina porto o poj. 0,5 l, mogą zdrożeć o ok. 0,22 zł.

Ministerstwo Finansów obliczyło, że podwyższenie akcyzy związane z wyrobami tytoniowymi może podnieść cenę paczki papierosów (20 szt.) przeciętnie o ok. 0,30 zł, a kilograma suszu tytoniowego o ok. 12,02 zł.

Z zakresu przewidzianej indeksacji akcyzy na używki wyłączono cydr i perry, czyli niskoalkoholowy napój z gruszek, o mocy nieprzekraczającej 5 proc. Jak zaznaczono, wyroby te pozostaną opodatkowane preferencyjną stawką podatku akcyzowego w wysokości 97 zł od 1 hektolitra gotowego wyrobu – „w celu rozwoju tego rynku i pośredniego wspierania produkcji sadowniczej, stanowiącej jeden z filarów polskiego rolnictwa”.

Wyłączenie obejmuje także akcyzę na płyny do papierosów elektronicznych.

Zgodnie z projektem, ustawa wejdzie w życie 1 stycznia 2022 r.

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.