Sejm usunął kary sanepidowskie za łamanie obostrzeń. Przez pomyłkę?

maseczka koronawirus covid19
Zdjęcie ilustracyjne | fot. pixabay

Nowelizacja ustawy covidowej miała być podstawą do wypłaty dodatków dla medyków. Tymczasem politycy przez pomyłkę usunęli przepis umożliwiający nakładanie kar przez sanepid za łamanie obostrzeń.

W sobotę w Dzienniku Ustaw opublikowano oczekującą od czterech tygodni ustawę covidową, która miała przyznać 100-procentowe dodatki do podstawy wynagrodzenia wszystkim medykom walczącym z koronawirusem.

Tuż po publikacji ustawy opublikowano nowelizację tej ustawy. Wszystko przez „błąd”, którego nie zauważył Sejm oraz prezydent Andrzej Duda, gdy podpisywał ustawę. O tym pisaliśmy tutaj – Podwyżki dla medyków wstrzymane? Przez „pomyłkę” do ustawy dopisano lekarzy

Kolejna pomyłka w ustawie covidowej

Po opublikowanej noweli ustawy znalazł się kolejny błąd, polegający na… usunięciu przepisu o karach administracyjnych za łamanie covidowych obostrzeń. Kary administracyjne za nieprzestrzeganie obostrzeń sięgały nawet 30 tys. zł np. za brak zakrytego nosa i ust.

W noweli ustawy antycovidowej w art. 15 pkt 7 czytamy, że do artykułu 48 ustawy dodaje się art. 48a, którzy brzmi następująco:

„W przypadku ogłoszenia stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii ratownik jednostki współpracującej z systemem Państwowe Ratownictwo Medyczne podległej Ministrowi Obrony Narodowej może pobierać materiał z górnych dróg oddechowych w celu wykonania testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2 po odbyciu w tej jednostce przeszkolenia obejmującego procedurę pobrania materiału i jego zabezpieczenia oraz bezpieczeństwa osób pobierających, potwierdzonego zaświadczeniem”.

Problemu by nie było, gdyby nie fakt, że art. 48a już istnieje. Zapis ten mówi o karach administracyjnych, jakie może nałożyć sanepid za nieprzestrzeganie obostrzeń.

Kto w stanie zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii nie stosuje się do ustanowionych na podstawie nakazów, zakazów lub ograniczeń, podlega karze pieniężnej w wysokości od 5000 zł do 30 000 zł„.

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.