Rząd wprowadzi kaucję na plastikowe butelki. Ceny napojów pójdą w górę

plastic bottles 388679 1280
Zdjęcie ilustracyjne | fot. pixabay

Najprawdopodobniej od 2020 roku zostanie wprowadzona kaucja na plastikowe butelki PET. Przy zakupie napoju czy wody w plastikowej butelce zostanie doliczona opłata w wysokości 10 gr.

Brak efektywnego systemu kaucyjnego butelek PET w Polsce sprawia, że większość plastikowych opakowań trafia na wysypisko, a nie do przetwórni. Kraje Unii Europejskiej muszą zacząć działać, ponieważ według dyrektywy przyjętej przez Radę UE, do końca 2025 r. poziom zbiórki i recyklingu opakowań plastikowych po napojach ma wynieść 77 proc., a do 2029 r. – 90 proc.

Wprowadzenie opłaty kaucyjnej czy recyklingowej spowoduje, że np. przy zakupie jakiegokolwiek napoju czy wody w plastikowej butelce będzie doliczona kwota w wysokości 10 gr. Ma to wpłynąć na motywację konsumenta do tego, by odnieść butelkę do punktu skupu czy automatu, by odzyskać za to pieniądze.

To będzie kaucja, która zmobilizuje do selektywnej zbiórki, do zagospodarowania surowców wtórnych. Ten system powinien dawać pewność, że surowiec będzie wracać z powrotem do recyklingu. Przykładem może być odpad taki jak złom – on ma swoją wartość, wobec tego ten złom nie jest po śmietnikach rozrzucany” – powiedział minister środowiska Henryk Kowalczyk na łamach „Super Expressu”.

Minister wyjaśnił, że opłata będzie dotyczyć nie tylko butelek, ale też wszelkiego rodzaju opakowań. System kaucyjny ma zapewnić, że surowiec będzie wracał do recyklingu.

PiS na razie nie planuje wprowadzenia automatów do zwrotu napojów i opakowań – rozwiązania znanego z krajów Europy Zachodniej.

Czytaj także: Automat wydający gotówkę za plastikowe butelki. Czy takie rozwiązanie pojawi się w Lublinie?

5 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  1. „To będzie kaucja, która zmobilizuje do selektywnej zbiórki”. Mała podpowiedź do selektywnej zbiórki zmobilizuje dopiero kaucja w okolicach 0,50-1,00PLN/szt.

  2. A może tak od razu !0 lub 50 zło pazerne na kasę wszystko … dobre i 10 gr a nie tony plastiku zalegające po januszowych piknikach…

  3. W Niemczech od długich lat jest kaucja – 25 eurocentów. I działa. 10gr? Chyba jednak nieco za mała kwota aby zmotywować

  4. Zmotywuje tych co będą zbierać. Niektórych wygodnych i 10 zł nie zmotywuje.