Automat wydający gotówkę za plastikowe butelki. Czy takie rozwiązanie pojawi się w Lublinie?

butelkomat kraków
Kraków wdrożył pierwszy w Polsce butelkomat do skupu plastikowych butelek | fot. Bogusław Świerzowski / krakow.pl

Od kilku dni w Krakowie działa specjalny automat do skupowania plastikowych butelek, za które urządzenie wydaje 10 lub 20 groszy. Czy Lublin weźmie przykład i wdroży podobne rozwiązanie?

Od środy w budynku Urzędu Miasta Krakowa funkcjonuje automat przyjmujący plastikowe butelki. Wystarczy przynieść ze sobą plastikową butelkę, nakrętkę wrzucić do specjalnego pudełka, a samą butelkę włożyć do oznaczonego otworu, by po chwili maszyna wydała nam losowo 10 lub 20 groszy. Warunek jest jeden – butelka musi mieć widoczny kod kreskowy i nie może być zgnieciona. Maszyna może przyjąć jednorazowo 800 plastikowych butelek.

Butelkomat to kolejny element walki krakowskich radnych z plastikowymi odpadami. W zeszłym tygodniu Rada Miasta przyjęła uchwałę „Kraków bez plastiku”. Na jej mocy Urząd Miasta Krakowa i jednostki zależne stopniowo wycofają z użycia m.in. jednorazowe sztućce, kubki i plastikowe gadżety promocyjne.

Czy Lublin weźmie przykład z Krakowa i postawi podobne urządzenie w naszym mieście? Jak się okazuje, Urząd Miasta Lublin już w grudniu 2012 roku zakupił dwa automaty służące do zbiórki plastikowych butelek i puszek aluminiowych po napojach. Automaty mieszczą się w CH E.Leclerc przy ul. T. Zana i ul. Turystycznej. Jednak za butelki i puszki mieszkańcy pieniędzy nie dostają.

Zachętą dla mieszkańców naszego miasta do korzystania z automatów były początkowo gadżety wydawane w zamian za uzyskane punkty otrzymane za oddane odpady. Od trzech lat miasto Lublin organizuje konkurs dla mieszkańców pod nazwą „EKO zbiórka”, w którym nagrodą jest drobny sprzęt AGD przekazywany za wyniki w zbiórce odpadów za pomocą automatów” – wyjaśnia Grzegorz Jędrek z biura prasowego lubelskiego ratusza.

Jak wyjaśniają urzędnicy, prowadzona przez miasto akcja ma na celu przede wszystkim edukację mieszkańców Lublina w zakresie selektywnej zbiórki odpadów i zwiększania świadomości ekologicznej na temat zasad segregacji odpadów i recyklingu.

3 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  1. W Niemczech jak i Holandii butelki plastikowe są płatne 25 centów zróbcie to w. Polsce. I zróbcie maszyny aby je sprzedawać i nie bd problemu

  2. W Niemczech to całkowita norma. Praktycznie w każdym sklepie jest automat do skupu butelek a nawet całe skrzynki. Jak czytam „automat wydający pieniądze za plastikowe butelki” to brzmi jak bym się cofnął w przeszłość xd ale 2 sumie to racja bo polska jest za Niemcami jeszcze parę lat.

  3. W lrclerc na Zana jest taka maszyna ale nie wiem czy wydaje pieniądze i można wrzucić każda plastikowa butelkę.