Rusza sprzedaż węgla po 2 tys. zł za tonę. Nie każdy może go kupić

Węgiel po 2 tysiące w Lublinie
Węgiel po 2 tysiące w Lublinie | fot. Adobe Stock

Węgiel po 2 tysiące w Lublinie. Od czwartku, 1 grudnia, mieszkańcy Lublina mogą zakupić węgiel na preferencyjnych warunkach. Gospodarstwo domowe będzie mogło nabyć łącznie 3 tony węgla, z czego 1,5 tony w tym roku, a kolejne w 2023 r.

Lublin. Węgiel po preferencyjnych cenach

Lublinianie mogą składać wnioski o zakup węgla po preferencyjnych cenach w Biurach Obsługi Mieszkańców Urzędu Miasta Lublin, Miejskim Ośrodku Pomocy Rodzinie oraz za pomocą środków komunikacji elektronicznej ePUAP. Wnioski są przyjmowane do 15 kwietnia 2023 r.

Zobacz także: Lublin szykuje się do sprzedaży węgla. Mieszkańcy mogą już składać wnioski o tańszy węgiel

Z tej możliwości mogą skorzystać osoby, którym przyznano dodatek węglowy oraz wszyscy, których podstawowym źródłem ciepła jest piec na węgiel i ma to potwierdzenie w Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków.

Do tej pory mieszkańcy Lublina złożyli 1591 wniosków. Nie jest to nawet połowa gospodarstw, którym przyznano dodatek węglowy. Z informacji przekazanych przez lubelski magistrat wynika, że 8,5 tys. gospodarstw z Lublina złożyło wniosek o dodatek węglowy.

Gospodarstwo domowe może nabyć łącznie 3 tony węgla, z czego 1,5 tony w tym roku, a kolejne w 2023 roku.

Cena nie zawiera opłaty za transport

W Lublinie przyjęto hybrydowy model sprzedaży. Miasto prowadzi dystrybucję węgla w ramach umowy ze składami węglowymi na terenie Lublina. Sprzedaż węgla na preferencyjnych warunkach w porozumieniu z miastem prowadzą trzy składy węglowe:

  • Przedsiębiorstwo Usługowo – Wytwórcze „NUNA” Spółka z O.O., ul. Nowy Świat 13a, tel. 81 472 56 54, od poniedziałku do piątku w godz. 7.00-15.00 oraz w soboty w godz. 7.00-12.00;
  • P. W. TOMEX,  ul. Heleny Dziubińskiej 43, tel. 517 772 753, od poniedziałku do piątku w godz. 7.00-17.00 oraz w soboty w godz. 7.00-13.00;
  • Firma Handlowa „DYZMA”, Abramowice Prywatne 152, tel. 726 109 644, 723 878 513, od poniedziałku do piątku w godz. 7.00-17.00 oraz w soboty w godz. 7.00-14.00.

Aby zakupić węgiel, należy udać się do jednego z wyznaczonych składów węgla wraz z dokumentem tożsamości oraz oryginałem „Potwierdzenia uprawnienia do zakupu preferencyjnego paliwa stałego dla gospodarstwa domowego”, otrzymanym po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku o zakup preferencyjny tego paliwa.

Mieszkańcy mogą nabywać węgiel w cenie po 2 tys. zł za tonę. Cena nie zawiera usługi transportu surowca ze składu do gospodarstwa domowego oraz/lub pakowania w worki.

Węgiel z Indonezji

Węgiel przeznaczony do sprzedaży w preferencyjnej cenie mieszkańcom Lublina zapewnia spółka PGE Paliwa. Surowiec pochodzi z importu, a dokładnie z Indonezji. Spółka, jako punkt odbioru węgla dla miasta wyznaczyła składowisko w Biłgoraju.

WASZE KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.