Roztoczańskie Muzeum PRL w Zamościu zaprasza miłośników motoryzacji na zlot pojazdów zabytkowych w Święto Pracy

motoparada klasykow w zamosciu
fot. Materiał organizatora

W Święto Pracy, 1 maja 2024 roku, Roztoczańskie Muzeum PRL w Zamościu zaprasza wszystkich miłośników motoryzacji na zlot pojazdów zabytkowych „Speed Car 1-Majowa Motoparada Klasyków”.

To wyjątkowe wydarzenie motoryzacyjno-patriotyczne będzie nie tylko okazją do celebrowania Międzynarodowego Dnia Solidarności Ludzi Pracy, ale również zainauguruje 5. sezon turystyczny Roztoczańskiego Muzeum PRL.

W programie znajdą się konkursy, pokazy oraz parada pojazdów z Zamościa do Szczebrzeszyna. Nie zabraknie także możliwości podziwiania około dwustu unikatowych pojazdów, wśród których znajdą się zarówno kultowe modele z okresu PRL, jak i te z lat 90. Świętować będziemy nie tylko wyjątkowość klasycznej motoryzacji, lecz także 444 lata istnienia Zamościa.

Jakie zobaczymy pojazdy?

Tego dnia blask karoserii i dźwięk klaksonów połączą się z ponadczasowym pięknem, tworząc niezapomnianą atmosferę święta motoryzacji w Zamościu. Na liście zgłoszeń mamy już ponad 100 pojazdów i ciągle przyjmujemy kolejne zgłoszenia. Spodziewam się przybycia ok. 200 załóg nie tylko z Lubelszczyzny. Na liście są pojazdy kultowe z PRL jak „maluchy”, „duże fiaty”, Wołgi, Moskwicze, Zastavy, Tarpany, ale też starsze. Będą również samochody, które dobrze pamiętamy z lat 90 jak Mercedesy, VW Golfy czy Polonezy – zapowiada Tomasz Pakuła, dyrektor Roztoczańskiego Muzeum PRL, organizator zlotu.

Najbardziej oryginalne pojazdy zostaną wyróżnione w konkursie, gdzie jury przyzna nagrody w różnych kategoriach, między innymi dla najpiękniejszych samochodów i motocykli zlotu oraz dla najstarszych pojazdów. Wyłonią również biało-czerwoną załogę, biało-czerwony pojazd, osoby ubrane w najciekawsze przebrania patriotyczne, a także wystawcę z najbardziej odległego miejsca od Zamościa. Na profilu muzeum na Facebooku odbędzie się głosowanie na nagrodę publiczności.

Pojazdy będzie można oglądać 1 maja od godz. 12:00 pod Roztoczańskim Muzeum PRL przy ul. Weteranów 6 (wstęp na wydarzenie jest bezpłatny).

Nie tylko pojazdy!

Organizatorzy nie skupiają się tylko na motoryzacji, a planują więcej atrakcji. Będzie można, chociażby spotkać się z alpakami! Pracownicy Szajówki Alpaki opowiedzą o ich zwyczajach i charakterach. Każdy będzie mógł pogłaskać i nakarmić te urocze stworzenia marchewką czy zrobić zdjęcie.

Imprezę z przyczepy kultowego Fiata 126p rozkręci Dj Astero – Wedding & Event DJ!

Stół szwedzki na 444 lata Zamościa

Niezwykle ważne jest promowanie lokalności, dlatego podczas tego zlotu – przy okazji świętowania 444 lat Zamościa – organizatorzy będą rozpowszechniać historię stołu szwedzkiego i przygotują niespodziankę: stół szwedzki z regionalnymi produktami wystawiony nie Szwedom, a wystawcom zlotu, tym razem nie przez Jaśnie Wielmożnego Mości Pana Podczaszego Koronnego Jana II Zamoyskiego Sobiepanem zwanego, a przez zamojskich restauratorów: Bistro Powiedz Cześć, Restaurację Renesans i Piekarnię Grela.

Nagroda główna: kurs na prawo jazdy w Cabrio!

Zwycięzca zlotu w kategorii na najpiękniejszy samochód lub motocykl zlotu otrzyma kurs na prawo jazdy – będzie miał prawo wyboru kursu kategorii A (motocykl) lub kategorii B (samochód osobowy) i ewentualną możliwość przekazania nagrody bliskiej osobie. O wyborze zwycięzcy, a także wybraniu kategorii samochód/motocykl, zadecyduje jury złożone ze sponsorów i organizatorów zlotu. Sponsorem nagrody jest Ośrodek Szkolenia Kierowców Cabrio w Zamościu.

Natomiast Warsztat Samochodowy Momot z Zawady (blacharstwo, mechanika pojazdowa, lakiernictwo) ufundował pamiątkowe statuetki i nagrody.

Sponsorem Strategicznym zlotu jest Speed Car – ogólnopolska sieć stacji diagnostycznych i kontroli pojazdów. W swojej ofercie posiada przeglądy rejestracyjne i badania techniczne oraz diagnostyczne pojazdów, a także ubezpieczenia OC i AC.

Sklep nikiniki.pl ufundował ubrania i akcesoria, które przywołują najlepsze wspomnienia fanom motoryzacji PRL.

Parada do Szczebrzeszyna

Prezentacja pojazdów na ul. Weteranów zakończy się 44-minutową patriotyczną motoparadą klasyków na 444 lata istnienia Zamościa! Parada przejedzie ulicami Żdanowską i Namysłowskiego, przez Płoskie, do Szczebrzeszyna, gdzie także odbędzie się pokaz klasyków połączony z integracją załóg uczestniczących w wydarzeniu.

Zgłoszenia wystawców

Do udziału w wydarzeniu dopuszczone będą pojazdy spełniające określone kryteria, takie jak produkcja modelu do 1998 roku włącznie, unikatowość czy rzadkość. Formularz rejestracyjny dostępny jest tutaj.

Organizatorem zlotu klasyków jest Roztoczańskie Muzeum PRL w Zamościu. W muzeum można zwiedzić 8 gabinetów i 14 wystaw tematycznych, a zwiedzanie odbywa się z audioprzewodnikiem, do którego głosu użyczył legendarny lektor Tomasz Knapik.

Serdecznie zapraszamy do udziału w tym motoryzacyjno-patriotycznym święcie! Niech się święci 444 lata Zamościa!

Data i miejsce:

 • 1 maja 2024 roku
 • Roztoczańskie Muzeum PRL
 • ul. Weteranów 6, Zamość

Program:

 • 10:00-12:00 rejestracja uczestników zlotu
 • 12:00 oficjalne rozpoczęcie zlotu
 • 12:00-14:30 prezentacja pojazdów i atrakcje towarzyszące
 • 13:00 konkurs na najciekawsze przebrania patriotyczne (konkurs nie tylko dla wystawców, ale także dla publiczności)
 • 14:00 wręczanie nagród
 • 14:30 44-minutowa patriotyczna motoparada klasyków na 444 lata istnienia Zamościa!
  (przejazd ulicami miasta: wyjazd pojazdów z ul. Weteranów, przejazd na Starym Mieście ul. Żdanowską i Namysłowskiego, dalej przez Płoskie do Szczebrzeszyna)
 • 15:15 pokaz klasyków w Szczebrzeszynie, wręczenie Nagrody Publiczności i integracja
plakat, zlot pojazdów zabytkowych, Speed Car 1-Majowa Motoparada Klasyków
fot. Materiał organizatora

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.