Rowerzyści na chodnikach i przejściach dla pieszych. O czym muszą pamiętać?

Część rowerzystów jeździ po jezdniach, część po chodnikach, a jeszcze niektórzy po przejściach dla pieszych. Niestety, często lekceważą przepisy i uważają, że mogą jeździć wszędzie.

Poruszając się rowerem po mieście, także możemy otrzymać mandat, a lista możliwych przewinień jest całkiem długa. Zasady poruszania się rowerzystów określa art. 33 ustawy Prawo o ruchu drogowym.

Rowerzysta zobowiązany jest poruszać się po jezdni, pasie ruchu dla rowerów (jeśli jest wyznaczony) lub drodze dla rowerów, a korzystanie z chodnika lub drogi dla pieszych jest dozwolone wyjątkowo, gdy:

+ Rowerzysta opiekuje się dzieckiem do lat 10, kierującym rowerem.

+ Szerokość chodnika wzdłuż drogi, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 50 km/h, wynosi co najmniej 2 m i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów.

+ Warunki pogodowe zagrażają bezpieczeństwu rowerzysty na jezdni (śnieg, silny wiatr, ulewa, gołoledź, gęsta mgła).

– Kierujący rowerem, korzystając z chodnika lub drogi dla pieszych, jest obowiązany jechać powoli, zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym. Za nieuzasadnioną jazdę rowerem po chodniku grozi mandat w wysokości 50 zł – wyjaśnia Robert Gogola, rzecznik Straży Miejskiej Miasta Lublin.

Jazda po przejściu dla pieszych jest zabroniona, o ile nie ma wyznaczonego specjalnego pasa dla rowerzystów. Za jazdę wzdłuż po przejściu dla pieszych, mandat karny w wysokości 100 zł.

Kiedy jeszcze dostaniesz mandat?

+ Jazda poza drogą dla rowerów lub wyznaczonym pasem dla rowerów, jeśli taki jest w kierunku jazdy kierowcy – 50 zł.

+ Nieustąpienie miejsca pieszym przez kierującego rowerem korzystającego z drogi dla rowerów i pieszych – 50 zł.

+ Nieopuszczenie przez kierującego rowerem śluzy rowerowej, kiedy zaistnieje możliwość kontynuowania jazdy w zamierzonym kierunku – 50 zł.

+ Jazda rowerem obok innego uczestnika ruchu utrudniająca poruszanie się innym uczestnikom ruchu – 200 zł

+ Korzystanie z telefonu komórkowego wymagającego trzymania słuchawki podczas jazdy – 200 zł.

+ Czepianie się innych pojazdów podczas jazdy rowerem – 100 zł.

Jazda rowerem pod wpływem alkoholu

Gdy zostaniemy złapani podczas jazdy na rowerze w stanie po spożyciu alkoholu (gdy w naszym organizmie znajduje się pomiędzy 0,2 a 0,5 promila alkoholu), możemy otrzymać mandat w wysokości od 300 do 500 złotych. O czym przeczytasz więcej TUTAJ.4 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  1. Do Jedyny sprawiedliwy xD, cytat z artykułu : „Nieustąpienie miejsca pieszym przez kierującego rowerem korzystającego z drogi dla rowerów i pieszych – 50 zł.”

  2. Artykuł 11 Prawa o Ruchu Drogowym. Pieszy może poruszać się po drodze rowerowej, ale tylko w przypadku braku chodnika, lub niemożności korzystania z chodnika. Warto wspomnieć 😉

  3. A co z pieszymi na drogach dla rowerów? Panie z pieskami, bo bliżej trawniczka. Biegacze, bo asfalcik równy. I hit- matki, ba! całe rodziny z wózkami na drodze rowerowej, bo przecież Brajankowi nie może nawet trochę trząść w wózeczku. Kiedy ludzie zrozumieją ideę rozdzielania pasów ruchu? Przecież to dla bezpieczeństwa …Na jezdnię póki co nie wchodzą… przynajmniej nie wzdłuż :p Edukować! Mówić jak powinno się poruszać po mieście i karać tych, którzy nie słuchają 😛 Pieszych, rowerzystów, kierowców.