Rodzina 500 Plus: Sprawdź, jak złożyć jeden wniosek na wszystkie dzieci

500 złotych pieniądze
Zdjęcie ilustracyjne | fot. shutterstock

Od 1 lipca rodzice mogą ubiegać się o świadczenie rodzina 500 plus na pierwsze dziecko bez względu na dochód rodziny. Aby otrzymać 500 plus na wszystkie dzieci, wystarczy złożyć jeden wniosek.

Świadczenie z rządowego programu rodzina 500 plus przysługuje teraz na wszystkie dzieci poniżej 18. roku życia, bez względu na uzyskiwany przez rodzinę dochód (również pierwsze i jedynaków).

Aby otrzymać świadczenie 500 plus na pierwsze dziecko należy złożyć wniosek przez internet lub w formie papierowej w odpowiednim urzędzie. Wnioski drogą elektroniczną są przyjmowane od 1 lipca, a w formie tradycyjnej będą od 1 sierpnia 2019 r.

Złożenie wniosku we wrześniu daje gwarancję wypłacenia świadczenia, z wyrównaniem od lipca, najpóźniej do 30 listopada. Uwaga, jeśli rodzic dziecka złoży wniosek po 30 września, świadczenie będzie przysługiwać od miesiąca złożenia wniosku. Przykładowo złożenie wniosku w październiku oznacza, że świadczenie zostanie wypłacone do końca roku, ale z wyrównaniem jedynie od października.

Wniosek złożony w listopadzie to wypłata, z wyrównaniem od listopada, do 31 stycznia 2020 r. Złożenie wniosku w okresie od 1 grudnia 2019 r. do 31 stycznia 2020 r. oznacza, że świadczenie z wyrównaniem od miesiąca złożenia wniosku zostanie wypłacone najpóźniej do dnia 29 lutego 2020 r.

Jeden wniosek na wszystkie dzieci – 500 plus

Rodzice, którzy mają przyznane świadczenia na drugie i kolejne dziecko do 30 września, powinni złożyć jeden wspólny wniosek o 500 plus. Otrzymają od 1 lipca prawo do świadczenia na pierwsze dziecko, natomiast od 1 października br. na pozostałe dzieci.

3 miesiące na zgłoszenie dziecka

Kolejną ze zmian w programie 500 plus jest to, że rodzice mają teraz 3 miesiące od urodzenia dziecka na złożenie wniosku o świadczenie. Otrzymają je z wyrównaniem od dnia narodzin pociechy.

Ponadto prawo do świadczenia wychowawczego nie jest już uzależnione od ustalenia alimentów na dziecko od drugiego rodzica w przypadku wniosków składanych przez samotnych rodziców.

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.