Najnowsze ogłoszenia (spoty)
Kiedy remont ul. Zana?
Remont jednej z najbardziej zniszczonych ulic Lublina zbliża się do realizacji. Miasto właśnie otrzymało decyzję środowiskową dla inwestycji związanej z modernizacją ul. Zana. To ważny krok, jednak nie ostatni – przed rozpoczęciem prac potrzeba jeszcze uzyskania pozwolenia na budowę oraz przeprowadzenia przetargu, który wyłoni wykonawcę robót.
Choć mieszkańcy ul. Zana od lat czekają na gruntowny remont ulicy, muszą uzbroić się w cierpliwość – mimo że przygotowania do inwestycji są już na finiszu, rozpoczęcie prac budowlanych to wciąż odległa kwestia. Miasto musi znaleźć źródło finansowania, bo w tegorocznym budżecie nie uwzględniono tej inwestycji.
„Projekt przebudowy ul. Zana jest w trakcie opracowywania, zakończenie prac projektowych przewidywane jest jeszcze w tym roku. Miasto podejmie starania o pozyskanie dofinansowania na realizację inwestycji ze środków unijnych” – informuje Monika Fisz, rzeczniczka Zarządu Dróg i Transportu Miejskiego w Lublinie.
Zakres robót: buspasy, nowe chodniki i przebudowa skrzyżowań
Remont obejmie cały 2,5-kilometrowy odcinek ul. Zana – od skrzyżowania z al. Kraśnicką i ul. Wojciechowską do skrzyżowania z ul. Nadbystrzycką. Mimo szerokiego zakresu prac, na większości odcinków ulica zachowa swój obecny przekrój.
Na odcinku od ul. Nadbystrzyckiej do ul. Filaretów utrzymana zostanie jedna jezdnia z czterema pasami ruchu, przy czym pasy zewnętrzne będą buspasami. Podobne rozwiązanie przewidziano między ul. Filaretów a ul. Wileńską. Dodatkowo, w rejonie ul. Jana Sawy, Juranda i Wallenroda pojawią się nowe pasy do skrętów.
Na odcinku od ul. Wileńskiej do al. Kraśnickiej ul. Zana zostanie zwężona do jednego pasa w każdą stronę, z dodatkowym pasem środkowym dla skrętów. W tym miejscu powstaną także miejsca postojowe.
Nie zabraknie też inwestycji w infrastrukturę pieszo-rowerową – po obu stronach ulicy zaprojektowano nowe drogi dla pieszych i rowerów (lub ciągi pieszo-rowerowe w miejscach z ograniczeniami terenowymi). Przebudowane zostaną również zatoki autobusowe, sygnalizacje świetlne (w tym nowe na skrzyżowaniu ul. Juranda i Wallenroda), odwodnienie, oświetlenie i trakcja trolejbusowa.
Zielone światło dla inwestycji, ale nie dla wszystkich drzew
Remont ul. Zana wiąże się także z wycinką części zieleni. Na terenie objętym inwestycją zaplanowano usunięcie 55 drzew, 29 krzewów i 1100 m² zakrzaczeń. Z kolei 622 drzewa, 114 krzewów oraz dwa zadrzewienia zostaną zabezpieczone i zachowane. Do przesadzenia wytypowano 13 młodych drzew i 17 krzewów.
W decyzji środowiskowej mowa jest nowej zieleni, łąkach kwietnych w miejscu trawników, czy obsadzeniu wiat przystankowych pnączami.
Ważny temat? Prześlij newsa!
Czekamy na Wasze informacje, zdjęcia i filmy.
Bądź na bieżąco z Lublinem!
Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się w naszym mieście.
Najciekawsze wiadomości ze spottedlublin.pl znajdziesz w Google News!
Dodaj opinię