Ważny temat? Prześlij newsa!

Rejestracja kur 2023 do ARiMR. Co ze zmianą przepisów? Ministerstwo zaleca wstrzymać się ze zgłoszeniem kur

Spotted Lublin

Wielu właścicieli kur szuka informacji na temat planowanej obowiązkowej rejestracji kur do ARiMR, co zgodnie z obowiązującymi przepisami powinno nastąpić najpóźniej do 6 kwietnia 2023 r. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi zaleca wstrzymać się ze zgłoszeniem kur do ARiMR. Zgłoszenie kur Ustawa z dnia 4 listopada 2022 r. o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt w […]

Hodowla kur na własny użytek: zgłoszenie i rejestracja kur

Kury w kurniku | fot. Adobe Stock

Wielu właścicieli kur szuka informacji na temat planowanej obowiązkowej rejestracji kur do ARiMR, co zgodnie z obowiązującymi przepisami powinno nastąpić najpóźniej do 6 kwietnia 2023 r. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi zaleca wstrzymać się ze zgłoszeniem kur do ARiMR.

Zgłoszenie kur

Ustawa z dnia 4 listopada 2022 r. o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt w całości zastępuje ustawę z dnia 2 kwietnia 2004 r. o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt. W uzasadnieniu ustawy czytamy, że wprowadzenie nowych przepisów podyktowane jest dostosowaniem polskiego porządku prawnego do nowych przepisów Unii Europejskiej w tym zapewnienie jednolitego funkcjonowania systemu identyfikacji i rejestracji zwierząt.

Dotychczasowy rejestr zwierząt gospodarskich oznakowanych i siedzib stad, prowadzony przez ARiMR, zawierający informacje dotyczące bydła, owiec, kóz i świń, zostanie przekształcony w komputerową bazę danych, która zostanie poszerzona o informacje dotyczące nowych gatunków zwierząt: koniowatych, wielbłądowatych, jeleniowatych oraz zakładów drobiu.

Według nowych przepisów „zakład drobiu” to miejsca, gdzie są otrzymywane w niewoli kury, kaczki, kaczki piżmowe, gęsi, gęsi garbonose, indyki, przepiórki japońskie, perlice i strusie. Według obowiązującej ustawy na rolników nałożony jest obowiązek zgłaszania utrzymywania drobiu, niezależnie od ilości ptactwa, a więc nawet od jednej sztuki.

Obecne przepisy mówią o nieprzekraczalnym terminie rejestracji drobiu do 6 kwietnia 2023 roku, czyli 3 miesiące od dnia 9 stycznia 2023 r.

Zobacz: Rejestracja kur 2023. Od ilu sztuk i kto jest zwolniony ze zgłoszenia kur do ARiMR?

Rejestracja kur

O komentarz w sprawie planowanej rejestracji kur poprosiliśmy Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, które odpowiada za wprowadzenie przepisów na gruncie krajowym. Termin, do kiedy powinniśmy zarejestrować kury, zbliża się nieubłaganie, a ze strony ministerstwa nie ma jeszcze odzewu, czy zgłaszać kury do ARiMR, czy nie. Wielu rolników i właścicieli drobiu nie wie, co robić.

Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/429 nakłada na każdy podmiot utrzymujący zwierzęta lądowe (w tym drób) obowiązek rejestracji. W drodze odstępstwa państwa członkowskie mogą zwolnić z obowiązku rejestracji niektóre podmioty stwarzające nieistotne ryzyko dla zdrowia zwierząt lub zdrowia publicznego – mówi Dariusz Mamiński z wydziału prasowego Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Kryteria zastosowania tego rodzaju zwolnienia reguluje rozporządzenie Komisji UE 2022/1345:

Tego rodzaju zwolnienie dotyczy zatem m.in. przypadków utrzymywania drobiu na własne potrzeby, w sytuacji, gdy mięso lub jaja z tego drobiu są przeznaczane w tym samym celu. Brak konieczności rejestracji takiego drobiu u powiatowego lekarza weterynarii zwalnia z obowiązku rejestracji w komputerowej bazie danych prowadzonej przez ARiMR – wyjaśnia Dariusz Mamiński.

Hodowla kur na własny użytek

Zadaliśmy ministerstwu pytanie, od ilu sztuk kończy się hodowla kur (drobiu) na własny użytek, a kiedy zaczyna się zakład drobiu. Czy posiadanie np. 100 sztuk drobiu to według przepisów nadal hodowla na własny użytek?

Podjęto prace legislacyjne w celu doprecyzowania zasad stosowania tego rodzaju odstępstwa na gruncie krajowym. Przygotowano projekt ustawy o szczególnych rozwiązaniach mających na celu poprawę nadzoru nad zdrowiem i ochroną zwierząt, obejmujący m.in. zmianę przepisów ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt. Projekt ustawy oczekuje na decyzję w sprawie wpisu do Wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów – informuje Mamiński.

Do czasu przyjęcia odpowiednich przepisów Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi zaleca wstrzymanie się od rejestracji takiego drobiu.

🔴 AKTUALIZACJA: Obowiązek rejestracji kur i kaczek w Polsce. Już wiadomo, kto jest zwolniony ze zgłoszenia drobiu do ARiMR

Dodaj opinię

Powiadomienia
Powiadom o

Dodając opinię akceptujesz regulamin. Administratorem Twoich danych osobowych jest Grupa Spotted Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

0 opinii
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

Od 2016 roku piszemy o życiu mieszkańców Lublina. Jesteśmy zawsze z nimi: informujemy, interweniujemy, pomagamy. Każdego dnia dostarczamy czytelnikom informacje z naszego miasta i regionu. Wielokrotnie zdobyte przez nas newsy trafiły do ogólnopolskiej prasy, telewizji, radia i Internetu. Jesteśmy jednym z największych portali w Lublinie, który według wyników oglądalności Google Analytics, w marcu 2022 r. odwiedziło ponad 1,7 mln UU.

Pozostałe teksty autora

Najnowsze teksty

facebook instagram pinterest twitter youtube linkedin tiktok twitch search menu close arrow-left-short arrow-right-short arrow-right-long arrow-left-long arrow-down check check