Rdzewieją, szpecą i blokują miejsca parkingowe. Kolejne wraki znikają z lubelskich ulic

Odholowany wrak z osiedlowego parkingu
Odholowany wrak z osiedlowego parkingu | fot. Dominik Wąsik

W 2022 roku z ulic Lublina zniknęło 13 nieużywanych samochodów. Pozostawione w ten sposób auta zajmują cenne miejsca parkingowe oraz szpecą otoczenie, ale przede wszystkim mogą stwarzać zagrożenie.

Sprawę porzuconych aut reguluje art. 50a ustawy Prawo o ruchu drogowym. Zgodnie z przepisami, wrakiem jest pojazd pozostawiony bez tablic rejestracyjnych lub taki, którego stan wskazuje na to, że nie jest używany. Przepisy ustawy mają zastosowanie w obrębie dróg publicznych oraz dróg osiedlowych, objętych strefą zamieszkania lub strefą ruchu. Oznacza to, że strażnicy miejscy nie wszędzie mają możliwości działania. Nie mogą np. usuwać wraków stojących na terenie prywatnym.

Porzucone auta na lubelskich ulicach i osiedlowych parkingach

Wraki na ulicach Lublina to niestety wciąż częste zjawisko. Stare, często niesprawne samochody blokują miejsca parkingowe, których jest jak na lekarstwo. Jak przekazał Zarząd Dróg i Mostów w Lublinie, aktualnie w toku jest około 30 spraw dotyczących porzuconych pojazdów. w 2022 r. z terenu miasta zostało usuniętych 14 pojazdów.

W ubiegłym tygodniu (13.06) strażnicy miejscy odholowali jeden z wraków blokujący miejsce parkingowe przy ul. Czeremchowej na lubelskim Sławinie.

„Zgłoszenie o porzuconym wraku na ul. Czeremchowej wpłynęło z końcem maja 2022 r., natomiast pojazd został odholowany 13 czerwca. Czas ten wynikał z konieczności zachowania całej ścieżki formalnej i trudności w ustaleniu właściciela pojazdu” – mówi Justyna Góźdź z biura prasowego Urzędu Miasta Lublin.

Jak zgłosić wrak?

Porzucony samochód można zgłosić poprzez stronę internetową https://zglosto.lublin.eu, wybierając opcję „Zgłoś alert”. Można to zrobić także telefonicznie – dzwoniąc na numer 986 (czynny całą dobę) oraz 81 466 10 00.

„Po przyjęciu zgłoszenia, następuje wizja w terenie. Następnie ustalany jest właściciel pojazdu. Niestety z powodu niezgłaszania sprzedaży/zakupu pojazdu we właściwych urzędach, mimo ustawowego obowiązku, proces ten się wydłuża” – mówi Justyna Góźdź.

Kolejnym krokiem jest pismo od ZDiM wzywające właściciela do usunięcia pojazdu po ustaleniu miejsca zamieszkania. Urzędnicy przyznają, że w tym przypadku również występuje trudność, ponieważ większość jednak nie posiada meldunku pomimo ustawowego obowiązku.

Po otrzymaniu umowy kupna – sprzedaży, następuje powtórzenie procedury. Następnie ponawiana jest wizja w terenie i wysyłane pismo do Straży Miejskiej o usunięcie pojazdu, po czym SM wydaje dyspozycje do usunięcia pojazdu, a właściciel jest powiadamiany o usunięciu pojazdu.

Następnie przez 6 miesięcy pojazd jest przechowywany na parkingu strzeżonym. Wraki najczęściej trafiają na licytację ZDiM, który szuka nowych nabywców.

4 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  1. Wzdłuż baśniowej, na tym samym osiedlu, jest jeszcze audi w combi, bodajże b6 do usunięcia..

  2. W tym kraju wszysto wszystkim przeszkadza. Specjalnie kradną tablice aby móc odcholowac pojazd.