Ratusz przekalkulował – nie opłaca się wyłączać iluminacji na deptaku i Placu Litewskim. „Niewielkie oszczędności”

Nie opłaca się wyłączać iluminacji na Placu Litewskim
Nie opłaca się wyłączać iluminacji na Placu Litewskim | fot. Dominik Wąsik

Lublin szuka różnych możliwości oszczędności, w związku z drastycznym wzrostem cen energii. Jednym z takich pomysłów była korekta działania iluminacji świetlnych na deptaku i Placu Litewskim. Dziś już wiemy, że iluminacje w centrum miasta będą świecić, jak świeciły.

Zbyt mała oszczędność

Miasto Lublina boryka się z problemami finansowymi. Zmniejszenie kosztów zużycia energii elektrycznej, czy ograniczenie niepotrzebnych wydatków, w tym rezygnacja z miejskiego sylwestra. To tylko kilka działań z wielu, jakie podejmie miasto w walce o oszczędności.

Zobacz także: Latarnie uliczne włączą się wcześniej, ale też wcześniej zgasną. Miasto szuka oszczędności

Jednym z analizowanych wydatków było utrzymanie elementów oświetlenia na deptaku i Placu Litewskim, w szczególności iluminacji fontann, budynków, pomników i drzew. Ratusz sprawdził, jaką oszczędność dałoby ograniczenie zużycia energii elektrycznej w tych miejscach.

Oświetlenie drzew na Placu Litewskim
Oświetlenie drzew na Placu Litewskim | fot. Dominik Wąsik

„Po przeanalizowaniu możliwości ograniczenia zużycia energii elektrycznej elementów utrzymywanego oświetlenia na Placu Litewskim i deptaku, okazało się, że wprowadzenie ewentualnych zmian wygenerowałoby niewielkie oszczędności dla miasta. W związku z tym, mając na uwadze zapewnienie bezpieczeństwa w tym centralnym punkcie Lublina, odstąpiliśmy od tego pomysłu” – mówi Anna Czerwonka z biura prasowego Urzędu Miasta Lublin.

Co z tegorocznymi świątecznymi iluminacjami?

„Na dzisiaj nie planujemy rezygnacji z miejskiej iluminacji świątecznej. Dodatkowej analizy wymaga jednak sposób i godziny jej funkcjonowania” – przyznaje Anna Czerwonka. Te informacje potwierdził dziś prezydenta Lublina Krzysztof Żuk, który oznajmił, że „nie zrezygnujemy z bożonarodzeniowej iluminacji w Śródmieściu i na Starym Mieście, choć być może ograniczymy jej funkcjonowanie”.

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  1. a jednocześnie ratusz wywali 8 milionów na plan pseudożużlowego stadionu, który jest potrzebny jak kolejna dziura w dupie