Radny zaproponował nadanie nazwy lotnisku w Świdniku. Taka zmiana mogłaby kosztować nawet milion złotych

Port Lotniczy Lublin w Świdniku
Port Lotniczy Lublin w Świdniku | fot. Dominik Wąsik

Miejski radny Marcin Nowak w lipcu złożył interpelację w sprawie nadania nazwy lotnisku w Świdniku im. Unii Lubelskiej. Właśnie otrzymał odpowiedź, z której wynika, że koszt takiej operacji mógłby pochłonąć nawet milion złotych.

Złożona interpelacja dotyczyła nadania nazwy Portowi Lotniczemu Lublin im. Unii Lubelskiej. Nie jest to nowa propozycja, bo mówiło się o niej już w 2019 r., kiedy to grupa radnych złożyła interpelację o nadanie lotnisku imienia Unii Lubelskiej. Wtedy władze Portu Lotniczego Lublin, jak i udziałowcy spółki, uznali, że lotnisko nie będzie miało patrona.

Przeczytaj więcej o złożonej interpelacji przez radnego: Lotnisko w Świdniku będzie miało swojego patrona? Padła już propozycja nazwy

Lotnisko w Świdniku pozostanie bez patrona?

Radny doczekał się odpowiedzi od Urzędu Miasta Lublin, który jest jednym z głównych udziałowych lotniska. Sekretarz miasta twierdzi, iż wprowadzenie zmian w nazwie Portu Lotniczego Lublin musiałoby zostać poddane przez spółkę kompleksowej ocenie aktualnego wpływu marketingowego, zarówno w Polsce, jak i za granicą.

„Nowa nazwa to m.in. stworzenie również nowego Systemu Identyfikacji Wizualnej (logotyp, sygnet, dodanie typografii), wymiana używanych przez spółkę materiałów promocyjnych i informacyjnych, wprowadzenie zmian na stronie internetowej, wymiana tablic informacyjnych przy drogach krajowych, nowe oznaczenia w elementach wystroju, jak i na elewacjach w terminalach, dodatkowe koszty administracyjne, w tym zastrzeżenie znaku towarowego unijnego i brytyjskiego. Koszt takiej operacji mógłby wynieść według wstępnych szacunków spółki około 1 mln złotych” – tłumaczy Andrzej Wojewódzki, sekretarz Miasta Lublin.

Sekretarz poruszył również aspekt dotyczący nowej nazwy, którą należy używać również w języku angielskim (obecnie Lublin Airport), co w branży lotniczej, ma istotne znaczenie.

„W tym wypadku mielibyśmy do czynienia z problematycznym tłumaczeniem na język angielski – Union of Lublin Lublin Airport. Wymuszałoby to zmianę nazwy Portu Lotniczego Lublin S.A. w języku polskim na Port Lotniczy im. Unii Lubelskiej, aby uniknąć zdublowania słowa „Lublin” w tłumaczeniu angielskim. Nazwa Port Lotniczy Lublin jest zakorzeniona w świadomości lokalnej społeczności i usunięcie słowa „Lublin” z nazwy wpłynęłoby niekorzystnie na wypracowaną dotychczas markę, rozpoznawalność i związek z regionem oraz utrudniałoby wyszukiwanie połączeń lotniczych” – przekonuje.

Wojewódzki zaznaczył również fakt, że 1/3 portów lotniczych w Polsce nie ma nadanego imienia/patrona. Według niego propozycja nadania lotnisku imienia jest propozycją godną rozważenia, lecz należy rozważyć praktyczne aspekty takiej zmiany.

Co sądzisz o propozycji radnego na nadanie nazwy lubelskiemu lotnisku? Dobrze jest, jak jest, czy lepiej, żeby lotnisko miało swojego patrona? Zostaw swoją opinię w komentarzu – anonimowo.

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  1. Trzeba było o tym myśleć jak lotnisko powstawało. Ale założę sie że gdyby nazwa miała być Lotnisko imieniem Ofiar Katastrofy Smoleńskiej koszty operacji dałoby się pokryć.