Radna apeluje o obniżenie opłat za wywóz śmieci w Lublinie. Kto płaciłby mniej?

Kosze na śmieci
Zdjęcie ilustracyjne | fot. Dominik Wąsik

Radna Małgorzata Suchanowska zwróciła się do prezydenta Lublina Krzysztofa Żuka, prosząc o zmniejszenie opłat za wywóz odpadów dla osób samotnych i emerytów.

Obniżenie cen za wywóz śmieci

Obecnie cena za wywóz odpadów w Lublinie wynosi ok. 29 zł miesięcznie za osobę. Dokładne stawki prezentujemy tutaj: Od 1 lipca zmiany w sposobie naliczania opłat za śmieci. Duża część mieszkańców zapłaci więcej.

Radna z klubu Prawa i Sprawiedliwości Małgorzata Suchanowska skierowała do prezydenta Lublina interpelację w sprawie zmniejszenia opłat za wywóz odpadów od osób samotnych i emerytów posiadających dochód miesięczny do kwoty nieprzekraczającej 1600 zł na osobę zameldowanych na stałe w Lublinie w obiektach mieszkalnych jedno i wielorodzinnych.

„Po wprowadzeniu podwyżki obowiązującej od 1 lipca 2021 roku, za wywóz odpadów komunalnych dla mieszkańców naszej gminy w obiektach mieszkalnych jedno i wielorodzinnych, wiele gospodarstw prowadzonych przez osoby samotne oraz emerytów o skromnym wynagrodzeniu nie jest w stanie udźwignąć kosztów utrzymania i żyje poniżej ubóstwa. Brak środków finansowych stawia je przed wyborem płatności za mieszkanie, media, śmieci lub żywność i leki” – pisze w interpelacji radna Suchanowska.

„Muszę zdecydowanie zaznaczyć, że osoby ubogie i samotne nie produkują dużej ilości odpadów, ponieważ nic mają w swoim budżecie środków na częste zakupy, po wydaniu na opłaty i leki, grosze zostają na życie. Możliwość udzielenia zniżki potrzebującym jest zasadne w celu zapobiegania ubóstwu, jako jedno z zadań gminy” – wyjaśnia radna.

Proponowana przez radną zniżka miała by wynieść 50 proc. miesięcznej kwoty za wywóz odpadów.Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
 1. Piątka Radnego.
  Podpowiedz 1. Już nie ma pieniędzy z projektów UE. Trzeba teraz finansować firmy (zajmujące się śmieciami i odpadami) za swoje. Wyborcy Radnego są już na swoim 😉
  Podpowiedź 2. Radny niech się zatroszczy o wsparcie firm i przedsiębiorców z jego okręgu. Dobrze jak poświęci czas na poznanie ile firm nie jest zarejestrowanych w miejscu prowadzenia działalności. Podatki wypływają i nie trafiają na lokalny rynek. Czy Radny zna usługi i produkty powstające w Okręgu? Czy ma pomysł na pomoc firmom, aby zwiększyły swój udział na lokalnym rynku. Im mniej spalą drogiego paliwa w samochodach, na wyprawy, tym więcej zaoszczędzą. Można też wprowadzić produkty na półki lokalnych sklepów. Dać naw wybór komu płacimy, a wpływy z podatków, trafią na lokalny rynek.
  Podpowiedź 3. Radny niech zainteresuje się jaka jest skala bezrobocia w jego okręgu. Ma szanse poznać i pomyśleć jak wpłynąć na zmniejszenie jego skali. Jeśli mniej wydamy na socjal, pojawią się środki na usługi i inwestycje w okręgu.
  Podpowiedź 4. Radny niech pochyli się nad poziomem edukacji (żłobki, przedszkola, szkoły) w jego okręgu. Młodzi ludzie będą mogli rozwijać skrzydła w życiu dorosłym.
  Podpowiedź 5. Radny niech zatroszczy się o poziom opieki nad osobami starszymi i opieką zdrowotną najsłabszych. Mniej się wydaje na zapobieganie niż na leczenie.
  Proste i jest co robić.