Radna apelowała o obniżenie opłat za wywóz śmieci od części mieszkańców. Co na to ratusz?

śmieciarka odbiera odpady na deptaku lublin
Zdjęcie ilustracyjne | fot. Dominik Wąsik

Jest odpowiedź ratusza na interpelację radnej Małgorzaty Suchanowskiej dotyczącą obniżenia o 50 proc. opłat za wywóz odpadów od osób samotnych i emerytów.

Nie będzie obniżki opłat za wywóz śmieci

W połowie października radna Małgorzata Suchanowska złożyła interpelację w sprawie zmniejszenia opłat za wywóz odpadów od osób samotnych i emerytów posiadających dochód miesięczny do kwoty nieprzekraczającej 1600 zł na osobę zameldowanych na stałe w Lublinie w obiektach mieszkalnych jedno i wielorodzinnych.

Powiązany artykuł: Radna apeluje o obniżenie opłat za wywóz śmieci w Lublinie. Kto płaciłby mniej?

Na interpelację radnej odpisał zastępca prezydenta Lublina Artur Szymczyk.

„Od 1 lipca 2021 roku na terenie miasta Lublin obowiązuje stawka opłaty od mieszkańca zamieszkującego nieruchomość: 24,80 zł miesięcznie od mieszkańca zamieszkującego w zabudowie wielorodzinnej i 28,80 zł od mieszkańca zamieszkującego w zabudowie jednorodzinnej” – informuje Artur Szymczyk.

Dokładne stawki prezentujemy tutaj: Od 1 lipca zmiany w sposobie naliczania opłat za śmieci. Duża część mieszkańców zapłaci więcej.

„W związku z wejściem w życie powyższych stawek opłat, dla osób zamieszkujących samotnie w domach jednorodzinnych opłaty uległy zmniejszeniu w stosunku do wcześniej obowiązujących o 36 % (przed 1 lipca obowiązywała opłata 45,00 zł dla jednoosobowego gospodarstwa domowego)” – zaznaczył Szymczyk.

Przypomniał, że osoby zamieszkujące w domu jednorodzinnym mogą być również częściowo zwolnione z opłaty za gospodarowanie odpadami w wysokości 5,00 zł z tytułu posiadania kompostownika i kompostowania w nim bioodpadów. W takim przypadku osoba samotna/emeryt zamieszkująca w domu jednorodzinnym zapłaci 23,80 zł.

Czy emeryci i osoby samotne będą mogły liczyć na obniżkę tej opłaty jeszcze o 50 proc.?

„Art. 6k ust. 4 ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach nie daje uprawnienia Radzie Miasta Lublin do wprowadzenia zwolnień z opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi wyłącznie z tytułu zamieszkiwania nieruchomości jako osoba samotna i/lub emeryt” – poinformował zastępca prezydenta Lublina ds. inwestycji i rozwoju.

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.