Rachunek kelnerski to nie paragon fiskalny. Właścicielom grożą wysokie kary

Rachunek kelnerski
PARTNER SERWISU

Coraz więcej lokali gastronomicznych, posługuje się tzw. paragonami lub rachunkami kelnerskimi zamiast paragonami fiskalnymi. Grożą za to wysokie kary.

Zwykły poranek w ciągu tygodnia. Jeden z naszych czytelników wybrał się do jednego z modnych lokali gastronomicznych w centrum Lublina. Zamówił posiłek i do tego sok pomarańczowy. Po zakończonej uczcice poprosił o rachunek, by zapłacić za zamówienie. Otrzymał rachunek.

Już na pierwszy rzut oka coś jest nie tak. Wprawdzie zamówienie się zgadza, ale całość nie wygląda jak paragon fiskalny. W czym rzecz? Nie ma wyliczonych kwot podatku, a na górze znajduje się napis „rachunek”. Już wszystko jasne.

Rachunek kelnerski to nie paragon fiskalny

Rachunek lub paragon kelnerski może służyć tylko do rozliczeń pracodawcy z pracownikami, w żaden sposób nie może zastępować paragonu fiskalnego. Jeśli w ślad za kelnerskim nie zostanie wydany klientowi paragon fiskalny, to znaczy, że transakcja prawdopodobnie nie została zarejestrowana na kasie fiskalnej.

Ministerstwo Finansów ostrzega, że taka praktyka jest niezgodna z prawem i może rodzić negatywne konsekwencje zarówno dla właściciela restauracji, jak i dla kierownika zmiany i kelnera, który nie rejestruje transakcji za pomocą kasy fiskalnej, a w efekcie nie powstaje obowiązek podatkowy.

– „Dokonanie sprzedaży z pominięciem kasy fiskalnej lub niewydanie paragonu dokumentującego tę sprzedaż wiąże się z odpowiedzialnością karną skarbową. Mandatem karnym nakładana jest kara grzywny za wykroczenia skarbowe w granicach od 200 zł do 4 000 zł – czytamy w komunikacie Ministerstwa Finansów.

Warto dodać, że „Odpowiedzialność ta może dotykać każdej osoby odpowiedzialnej za ewidencjonowanie transakcji, a więc zarówno właściciela restauracji, kierownika zmiany, jak i kelnera”.



WASZE KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.