„PRZYSIĘGA IRENY” już od 19 kwietnia w Kinie Bajka

Plansza Przysięga Ireny
fot. Kino Bajka

Już 19 kwietnia na ekranie Kina Bajka pojawi się „Przysięga Ireny” – prawdziwa historia nastoletniej Ireny Gut, która w czasie II wojny światowej ukrywała i uratowała od zagłady kilkanaście osób żydowskiego pochodzenia. Młodziutka dziewczyna została kochanką niemieckiego oficera, by ocalić życie kilkunastu niewinnych osób.

„PRZYSIĘGA IRENY”

Trwa II wojna światowa. 19-letnia Irena (Sophie Nelisse) w wojennej zawierusze traci kontakt z rodziną. Siłą zostaje zmuszona do niewolniczej pracy w niemieckiej fabryce amunicji. Jej sytuacja polepsza się, gdy zwraca na nią uwagę Rugemer – major SS (Dougray Scott).

Zafascynowany rezolutną dziewczyną mężczyzna zauważa, że pracuje ona ponad swoje siły i awansuje ją w strukturze fabryki. Irena przejmuje nowe obowiązki w kuchni, a później także dostaje za zadanie zarządzanie szwalnią, w której pracuje kilkunastu Żydów. Bohaterce udaje się podsłuchać rozmowę Niemców, z której dowiaduje się o planach likwidacji pobliskiego getta i postanawia znaleźć sposób na to, by ocalić podlegających jej robotników.

Wkrótce rozwiązanie sytuacji pojawia się samo – młoda Polka otrzymuje propozycję pracy w roli gosposi w posiadłości Rugemera. Irena postanawia wykorzystać zaufanie pracodawcy i ukryć w jego domu Żydów pracujących wcześniej w szwalni. Konspiracja nie trwa jednak długo. Rugemer odkrywa tajemnicę Ireny i stawia jej trudne do zaakceptowania ultimatum.

Przysięga Ireny fotos
fot. Kino Bajka

Obsada filmu

W obsadzie filmu znalazły się międzynarodowe gwiazdy – Sophie Nelisse, kojarzona z takich produkcji jak serial „Yellowjackets” i nominowany do Oscara film „Złodziejka książek”, oraz Dougray Scott, znany między innymi z „Mission: Impossible 2” oraz horroru „Taśmy Watykanu”.

Obok międzynarodowej obsady, w anglojęzycznym filmie sprawdzili się świetni polscy aktorzy: Andrzej Seweryn, Filip Kosior, Rafał Mohr, Eliza Rycembel, Tomasz Tyndyk, Irena Melcer, Eryk Kulm Jr, Mateusz Mosiewicz, Rafał Maćkowiak, Maciej Nawrocki, Zuza Puławska, Krzysztof Szczepaniak, Aleksandar Milićević i Agata Turkot.

Godziny seansów:

  • 19.04 / piątek / godz. 14:00, 20:00
  • 20.04 / sobota / godz. 18:15
  • 21.04 / niedziela / godz. 18:15
  • 22.04 / pon. / godz. 18:15
  • 23.04 / wtorek / godz. 18:15
  • 24.04 / środa / godz. 18:15
  • 25.04 / czwartek / godz. 20:00

Bilety dostępne w kasie Kina i na www.kinobajka.pl

  • poniedziałki / 17 zł
  • wtorek — niedziela / 20 zł — ulgowy, 23 zł — normalny

Wstrząsające wspomnienia

W 2021 roku nakładem wydawnictwa Poradnia K. ukazały się wstrząsające wspomnienia Ireny Gut-Opdyke: „Ratowałam od Zagłady. Wspomnienia” (tytuł oryginalny: In My Hands. Memories of a Holocaust Rescuer). Irena Gutówna powtarza w książce: „Pamiętajcie – miłość, nigdy nienawiść”, a jej działania są najlepszym przykładem, jak dobro zwycięża zło.

Po przetrwaniu wojny, po wyjeździe do Stanów Zjednoczonych, po wielu latach milczenia i skrywania głęboko tajemnicy wojennych lat w Polsce, Irena zdecydowała się spisać swoje wspomnienia. Skłoniły ją do tego opinie zaprzeczające obozom koncentracyjnym i Holocaustowi.

Wspomnienia Ireny Gut- Opdyke są świadectwem odwagi „zwykłej polskiej dziewczyny” – jak sama mówi o sobie, heroizmu i sprzeciwu jednostki wobec największego zła, jakiego doświadczył świat. Książka wstrząsnęła czytelnikami, była recenzowana, szeroko komentowana, a na jej kanwie powstała sztuka w nowojorskim teatrze.

Ratowałam od zagłady książka
fot. Kino Bajka

„Przysięga Ireny” to prawdziwa, przejmująca opowieść o zachowaniu człowieczeństwa w nieludzkich czasach II wojny światowej. Historia jest oparta na faktach z życia Ireny Gut-Opdyke, która z narażeniem życia ratowała Żydów ukrywających się po likwidacji getta.

Reżyserką obrazu jest wielokrotnie nagradzana Louise Archambault, natomiast za zdjęcia odpowiada Paul Sarossy. Scenariusz napisał Dan Gordon, który jest również autorem sztuki o Irenie Gut-Opdyke, która zdobyła serca nowojorskiej widowni offbroadwayowskiej sceny w 2008 roku. Światowa premiera filmu miała miejsce na 48. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Toronto.

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.