Funkcjonariusze Oddziału Celnego Pocztowego w Lublinie ujawnili 18 fragmentów skamieniałej rafy koralowej, przemycanych w przesyłkach pocztowych ze Szwajcarii i Malezji. Koralowce te należą do gatunków chronionych na mocy Konwencji Waszyngtońskiej (CITES), która reguluje handel dzikimi zwierzętami i roślinami zagrożonymi wyginięciem.
Skamieniałe koralowce – zagrożone ekosystemy pod ochroną
Przeprowadzone kontrole trzech przesyłek pocztowych w Oddziale Celnym w Lublinie doprowadziły do ujawnienia fragmentów rafy koralowej. Przesyłki nadano w Szwajcarii i Malezji, a odbiorcami miały być mieszkańcy Bogorii oraz Lublina.
Rafy koralowe to jedne z najbogatszych ekosystemów na świecie, ale są one narażone na destrukcyjny wpływ działalności człowieka, w tym zanieczyszczenie środowiska, zmiany klimatyczne oraz masową turystykę. Aby chronić te ekosystemy, handel koralowcami rafotwórczymi jest ściśle regulowany przez Konwencję Waszyngtońską (CITES).
Rafy koralowe – bogactwo całego świata
Konwencja CITES obejmuje ochroną rafy koralowe, których przewóz bez odpowiednich zezwoleń jest nielegalny. Za nieprzestrzeganie przepisów grożą surowe kary, w tym grzywna oraz pozbawienie wolności do 5 lat. Przywóz lub wywóz gatunków chronionych możliwy jest tylko po uzyskaniu wymaganych dokumentów.
Jak myślisz, co jeszcze można zrobić, aby chronić zagrożone ekosystemy? Podziel się swoimi przemyśleniami w komentarzu i udostępnij ten artykuł, aby zwiększyć świadomość ekologiczną!
Dodaj swój komentarz