Przelot satelitów Starlink nad Polską KWIECIEŃ 2020. Kiedy i gdzie obserwować?

Zdjęcie ilustracyjne | fot. shutterstock

W tym tygodniu satelity Elona Muska Starlink są widoczne na nocnym niebie nad Polską. Dzisiaj (środa 22 kwietnia) widoczny będzie przelot 60 Starlinków. Kiedy i gdzie obserwować?

We wtorek 21 kwietnia mieszkańcy Polski zauważyli ślad świateł na nocnym niebie, gdy satelity SpaceX Starlink przeleciały nad nimi. Ale niektórzy byli zaskoczeni smugami jasnego światła, a nawet zasugerowali, że może to być deszcz meteorów… lub kosmici. Migoczący szlak satelitów Starlink jeden po drugim można było zaobserwować na niebie nad Polską we wtorek 21 kwietnia około godziny 20.50. Jeśli ktoś przegapił ten widok nic straconego!

Przelot Starlinków nad Polską 22.04.2020

Dzisiaj w środę 22 kwietnia, na godzinę 21:30 czasu polskiego, zaplanowano start rakiety Falcon 9 z misją Starlink-7 z platformy LC-39A w Centrum Kosmicznym im. Kennedy’ego na Florydzie. Na orbitę trafi kolejne 60 satelitów Starlink, których przelot nad Polskim niebem będziemy mogli zaobserwować około godz. 22:05. Obiektów należy wypatrywać na niebie w kierunku zachodnim i południowo-zachodnim.

Kolejny przelot Starlinków nad Polską będzie można zaobserwować w czwartek 23 kwietnia. To właśnie jutro satelity będą przelatywały nad środkiem Polski. Starlinki wlecą nad terytorium Polski o godzinie 20:28.

Satelity Starlink

Starlink to budowana przez firmę SpaceX konstelacja satelitarna, mająca świadczyć usługi dostępu do Internetu na całej Ziemi. Jej celem jest objęcie zasięgiem miejsc, w których obecnie dostęp do sieci nie jest możliwy lub jest mocno ograniczony.

Dodatkowo, ze względu na zakładane parametry, ma ona stanowić konkurencję dla operatorów naziemnych. W perspektywie długoterminowej przychody ze świadczenia usług satelitarnych mają pomóc firmie SpaceX w realizacji jej planów marsjańskich.

Pierwszy z 12 000 satelitów został wystrzelony w maju 2019 r., a firma Elona Muska z miesiąca na miesiąc stale zwiększa swoją liczbę na niebie, a obecna suma wynosi 360.

Jak mogę śledzić lokalizację satelitów?

Wiele aplikacji i stron internetowych obserwujących gwiazdy pozwala ludziom śledzić bieżące lokalizacje satelitów. Popularną witryną jest Findstarlink.com, gdzie użytkownicy mogą zobaczyć czas i miejsce, w którym Starlink będzie prawdopodobnie widoczny w następnej kolejności. Wystarczy odwiedzić stronę internetową i podać swoją lokalizację, aby znaleźć czas, kiedy satelity będą widoczne w Twojej okolicy.

4 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  1. Żeby zbychu piescil ego gardzac nietypowym zjawiskiem na niebie nocnym, po czym wrócił do standardowej ramkowki w TV, śledząc losy Jasia z Na Wspólnej:)

  2. Witam. Chciałem zapytać bo wszystkich to fascynuje. Zadam pytanie, po co komu 42 000 mikrofalówek w kosmosie?