Przed nami „Wilcza Pełnia Księżyca”. Księżyc znajdzie się 397 tys. km od ziemi. Obserwuj ją gołym okiem

Super Księżyc w pełni
Super Księżyc w pełni | fot. Adobe Stock

Pełnia Księżyca to jedna z faz Księżyca, w której Księżyc jest widoczny w całej swojej okazałości. Oświetlony przez Słońce na swojej całej powierzchni, robi majestatyczne wrażenie. Jest to moment, kiedy Księżyc znajduje się dokładnie naprzeciwko Słońca względem Ziemi, co powoduje, że cała jego widoczna strona jest dosłownie oświetlona przez promienie słoneczne.

Pierwsza pełnia księżyca w 2024 roku

Gdy Ziemia znajduje się pomiędzy Słońcem a Księżycem, Księżyc jest w pełni oświetlony, co sprawia, że wygląda on jak okrągła tarcza na niebie. W czasie pełni, Księżyc wstaje na wschodzie, gdy Słońce zachodzi na zachodzie, a Księżyc jest widoczny przez całą noc.

25 stycznia o godzinie 18:54 Księżyc osiągnie fazę pełni, będąc w tym momencie około 397 tysięcy kilometrów od Ziemi. Będzie to pierwsza pełnia w 2024 roku.

Księżyc tego dnia wzejdzie o godzinie 14:17, a górować na niebie będzie o godzinie 23:07 osiągając wysokość 64,4 stopnia nad horyzontem, a następnie zajdzie o 7:45 następnego dnia.

Styczniowa pełnia była nazywana Pełnią Wilczego Księżyca ze względu na wycie głodnych wilków, które cierpiały z niedostatku pożywienia w środku zimy.

Jesteś pasjonatem widowiskowych obserwacji, fotografujesz zjawiska na niebie? Wyślij nam swoje kadry na [email protected] Opublikujemy je na łamach portalu spottedlublin.pl

Materiał powstał przy współpracy z „Gwiezdnym Przewodnikiem”. Lubelskim obserwatorem nieba.

Księżyc widziany w Lublinie
Księżyc w 99% widoczności | fot. Gwiezdny Przewodnik

Śledźcie jego social media po więcej KOSMOSU

FB: https://www.facebook.com/gwiezdnyprzewodnik

Instagram: https://www.instagram.com/gwiezdny_przewodnik

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.