Przed nami bardzo niespokojna niedziela. Drugi stopień ostrzeżeń przed burzami z gradem

chmury burza pogoda
Ciemne, burzowe chmury w okolicach Nałęczowa | fot. czytelniczka Paulina

Przed nami bardzo niespokojna niedziela, która minie pod znakiem gwałtownych burz. IMGW wydało ostrzeżenie drugiego stopnia przed burzami z gradem.

Polska w dalszym ciągu pozostaje w zasięgu niżu znad Morza Czarnego. Na zachodzie nadal obecne jest nieco chłodniejsze powietrze znad Atlantyku, na pozostałym obszarze w dalszym ciągu zalega bardzo ciepła i wilgotna masa czarnomorska.

„W niedzielę burze przybierać będą przeważnie postać pojedynczych komórek burzowych i burz wielokomórkowych, choć możliwe są również pojedyncze przypadki superkomórek typu wysokoopadowego” – ostrzegają w komunikacie Polscy Łowcy Burz.

Burze te przemieszczać się będą przeważnie dość wolno w kierunkach zachodnich, a niektóre będą niemal „stać w miejscu”. Stwarzać to będzie zagrożenie związane z wystąpieniem nadmiernych opadów deszczu w krótkim czasie (nawet do natężeniu do 40-50 mm w ciągu godziny).

„Intensywne opady deszczu mogą prowadzić do wystąpienia miejscowych podtopień i zalań, szczególnie na obszarach bardziej zurbanizowanych. Możliwe są przypadki wystąpienia powodzi błyskawicznej” – czytamy w wydanym komunikacie.

Ponadto burzom lokalnie mogą towarzyszyć opady gradu oraz silne porywy wiatru o charakterze szkwałowym. Możliwy jest rozwój pojedynczych zalążków trąb powietrznych, a nawet przypadku w pełni rozwiniętej trąby nie związanej z mezocyklonem superkomórki burzowej.

Najbardziej aktywne burze pojawią się w godzinach popołudniowych i wieczornych, choć mogą tworzyć się przez większą część doby.

Ostrzeżenie drugiego stopnia przed burzami z gradem na Lubelszczyźnie

„Prognozuje się wystąpienie na terenie województwa lubelskiego burz z opadami deszczu miejscami od 20 mm do 30 mm, lokalnie do 50 mm oraz porywami wiatru do 80 km/h. Miejscami grad” – prognozuje Mariusz Cebula z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Ostrzeżenie przed burzami z gradem na terenie województwa lubelskiego obowiązuje w niedzielę 21 czerwca od godz. 10.00 do poniedziałku 22 czerwca do godz. 1.00.

Źródło: Polscy Łowcy Burz / IMGW

Dzisiejsza prognoza pogody 21.06.2020 | Polscy Łowcy Burz

WASZE KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.