Przecieki na maturze 2021 z języka polskiego i matematyki. CKE zawiadamia prokuraturę

egzamin ósmoklasisty matura
Zdjęcie ilustracyjne | fot. shutterstock

Maturzyści przed egzaminem z języka polskiego szukali w Internecie informacji na temat motywu ambicji w „Lalce” Bolesława Prusa. Zdaniem CKE mogło dojść w tej sprawie do przestępstwa.

Przecieki na maturze 2021

Około 271 tys. tegorocznych maturzystów przystąpiło we wtorek 4 maja do egzaminu dojrzałości z języka polskiego. Zastrzeżenia Centralnej Komisji Egzaminacyjnej (CKE) wzbudził jednak temat: „Czy ambicja ułatwia człowiekowi osiągniecie zamierzonego celu? Rozważ problem, odwołując się do fragmentu „Lalki” Bolesława Prusa, całego utworu oraz do wybranego tekstu kultury”.

Zdaniem specjalistów mogło dojść do przecieku, który doprowadził do tego, że uczniowie z Podlasia poznali go jeszcze przed rozpoczęciem matury. Maturzyści z Podlasia mieli wyszukiwać w Google treści dotyczących „Lalki” Prusa wtorkowego ranka, pomiędzy godz. 7 a 9.O tym również informowaliśmy w tym materiale: Matura 2021 z polskiego wyciekła? Internauci od rana szukali informacji o ambicji w Lalce

Przed maturą z matematyki również w sieci można było znaleźć „wskazówki” do możliwych odpowiedzi na poszczególne zadania zamknięte. Maturzyści szukali w Google informacji o ośmiokącie foremnym, lecz takiego zadania w tegorocznym arkuszu maturalnym z matematyki nie było.

CKE złożyła zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa

Centralna Komisja Egzaminacyjna przekazała informację dyrektora CKE, dr. Marcina Smolika, dotyczącą egzaminu maturalnego z języka polskiego i matematyki na poziomie podstawowym.

„W związku z przekazywanymi do CKE informacjami dotyczącymi możliwego ujawnienia treści arkusza egzaminacyjnego z języka polskiego i matematyki na poziomie podstawowym przed rozpoczęciem egzaminu z danego przedmiotu przez osoby prawnie zobowiązane do ochrony materiałów egzaminacyjnych przed ujawnieniem, uprzejmie informuję, że Centralna Komisja Egzaminacyjna złożyła w tej sprawie doniesienie o możliwości popełnienia przestępstwa do właściwych organów, tj. policji oraz prokuratury”.

Maturzyści muszą liczyć się jednak z tym, że jeśli przeciek zostanie potwierdzony, zostaną wyciągnięte konsekwencje wobec osób, którym udowodni się wcześniejszą znajomość tematów. Ich matura może zostać unieważniona.

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.