Przebudowa Placu Litewskiego. Prace przy nowej fontannie dobiegają końca

Powoli do końca dobiegają prace przy budowie nowej fontanny w centralnej części Placu Litewskiego. Archeolodzy odkryli starą, drewnianą drogę tuż pod pl. Litewskim. Zaglądamy na plac przebudowy.

Budowa nowej fontanny z wolna się kończy. Zasadnicza część jej betonowej konstrukcji jest ukończona. Widać też już zainstalowane wodotryski w jej południowej części. Fontanna będzie w samym środku placu, który powstanie między budynkiem hotelu Europa a dawnym „Pedetem”. Do końca sierpnia z fontanny powinien zniknąć sprzęt budowlany.

Również piły poszły w ruch. Wycięto kilka drzew z pl. Litewskiego. Dlaczego? Jak tłumaczy Ratusz te drzewa, miałby przeszkadzać w budowie nowego szaletu. Ten stary został w środę zrównany z ziemią. Nowy szalet również będzie podziemny, lecz zostanie wyposażony w windę dla osób niepełnosprawnych.

Odkrycie sprzed ok. 200 lat

W jej sąsiedztwie, w wykopie niedaleko budynku hotelu Europa dokonano kolejnego ciekawego odkrycia z przeszłości tej części Lublina. Na głębokości około dwóch metrów poniżej obecnego poziomu gruntu odnaleziono resztki drewnianych bali, które niegdyś stanowiły nawierzchnię traktu, jaki tędy prowadził z ówczesnego Lublina na Wieniawę.

W innych częściach placu przebudowy, przy budynkach hotelu Europa i zabytkowych pałaców należących do UMCS rozpoczęły się już prace przy budowie ciągów pieszych, które tu powstaną. Ratusz zwraca uwagę ile przestrzeni zyska Plac bez samochodów parkujących wzdłuż dawnej ulicy Plac Litewski.

Zakończenie prac na Placu Litewskiego planowane są na maj 2017r.

(fot. UM Lublin)

WASZE KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.