Prośba o kod BLIK do przelewu od znajomego na Facebooku. Uważaj, to oszustwo!

blik oszustwo facebook
Prośba o kod BLIK do przelewu od znajomego na Facebooku | fot. nadesłane

„Hej, mam do Ciebie sprawę” – tak zaczyna się wiadomość od znajomego na Facebooku, który prosi o pomoc w wykonaniu przelewu za pomocą kodu BLIK. To kolejny sposób oszustów na wyłudzenie pieniędzy.

O oszustwie poinformowała nas nasza Czytelniczka, która ostrzega przed oszustami. Hakerzy przechwytują konta na Facebooku i za ich pomocą rozsyłają prośby do znajomych o pomoc w dokonaniu płatności za pomocą kodu BLIK.

Proszę uważać na takie wiadomości, przed chwilą ją dostałam. Hakerzy w ten sposób proszą o przelanie pieniędzy na „zapłacenie za przesyłkę, bo nie posiadają BLIKu, a pieniądze niedługo oddadzą”. Uważajcie drodzy Czytelnicy co i kto do was wysyła” – apeluje czytelniczka Natalia.

Działanie oszustów jest proste: należy zalogować się na swoją aplikację bankową, wygenerować kod, podać go w wiadomości, a następnie zatwierdzić transakcję. Dzięki temu ktoś kto otrzymał taki kod będzie mógł wypłacić pieniądze z bankomatu. Problem w tym, że to nie jest prawdziwy znajomy, tylko oszust.

W tym przypadku ofiara ma niewiele szans na odzyskanie pieniędzy. W końcu sama akceptuje transakcję pieniędzy. A w przypadku wypłaty pieniędzy, jedyna informacja, to adres bankomatu. Najczęściej po wypłatę środków z oszustwa przychodzą tzw. „słupy”, czyli osoby nie mające nic wspólnego z oszustwem.

Phishing, czyli sprawdź, kto jest po drugiej stronie

Phishing to jedna z najpopularniejszych metod działania cyberprzestępców. Atak phishingowy, czyli taki, w którym oszuści podszywają się pod kogoś innego – operatora, bank, urząd państwowy, czy znajomego na Facebooku.

Działania te z reguły nie są celem samym w sobie – są narzędziem, pozwalającym na internetowe kradzieże czy inne przestępstwa. Ich fundamentem jest zazwyczaj socjotechnika i wykorzystywanie błędów, popełnianych przez nieostrożnych użytkowników.

Najpowszechniejszym przykładem stosowania phishingu są maile, preparowane tak, by skłonić użytkownika do kliknięcia w link, prowadzący do specjalnie przygotowanej strony (np. imitującej stronę banku), służącej kradzieży danych.

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.