Program Rodzina 500 plus na każde dziecko od 1 lipca 2019. Gdzie i jak złożyć wniosek?

pieniądze
Zdjęcie ilustracyjne | fot. shutterstock

Od 1 lipca 2019 r. rodzice będą mogli składać wnioski w ramach programu Rodzina 500 plus. Rządowe świadczenie obejmie wszystkie dzieci do 18. roku życia bez względu na dochód rodziny.

Program Rodzina 500 plus to rządowe wsparcie dla polskich rodzin. Obecnie w ramach programu Rodzina 500 plus przysługuje świadczenie wychowawcze w kwocie 500 zł miesięcznie na drugie i kolejne dziecko, bez kryterium dochodowego. Rodziny o niskich dochodach otrzymują wsparcie także dla pierwszego dziecka, jeśli spełniają kryterium przeciętnego miesięcznego dochodu 800 zł netto lub 1200 zł, gdy wychowują w rodzinie dziecko niepełnosprawne.

Program Rodzina 500 plus na każde dziecko

Od 1 lipca program Rodzina 500 plus będzie obejmował wszystkie dzieci, które nie ukończyły 18. roku życia (również pierwsze i jedynaków). Nie będą brane pod uwagę również dochody ich rodziców. Dotąd ze wsparcia w wysokości 500 zł miesięcznie korzystało 3,5 mln dzieci. Od lipca ta liczba wzrośnie do 6,8 mln.

Wniosek 500 plus na pierwsze dziecko od 1 lipca

Wnioski o świadczenie z programu Rodzina 500+ będzie można składać online już od 1 lipca, a drogą tradycyjną – od 1 sierpnia. Złożenie wniosku w okresie lipiec-sierpień 2019 r. oznacza, że świadczenie z wyrównaniem od lipca zostanie wypłacone najpóźniej do 31 października.

Złożenie wniosku we wrześniu daje gwarancję wypłacenia świadczenia, z wyrównaniem od lipca, najpóźniej do 30 listopada. Uwaga, jeśli rodzic dziecka złoży wniosek po 30 września, świadczenie będzie przysługiwać od miesiąca złożenia wniosku. Przykładowo złożenie wniosku w październiku oznacza, że świadczenie zostanie wypłacone do końca roku, ale z wyrównaniem jedynie od października.

Wniosek złożony w listopadzie to wypłata, z wyrównaniem od listopada, do 31 stycznia 2020 r. Złożenie wniosku w okresie od 1 grudnia 2019 r. do 31 stycznia 2020 r. oznacza, że świadczenie z wyrównaniem od miesiąca złożenia wniosku zostanie wypłacone najpóźniej do dnia 29 lutego 2020 r.

Rodzice, którzy mają obecnie przyznane do 30 września 2019 r. świadczenie wychowawcze na drugie i kolejne dzieci, składają od 1 lipca br. jeden wspólny wniosek o ustalenie prawa do świadczenia na wszystkie dzieci. Na podstawie takiego wniosku od 1 lipca zostanie im przyznane prawo do świadczenia na pierwsze dziecko (na które obecnie nie pobierają „500+”), natomiast od 1 października br. na pozostałe dzieci (na które świadczenia są już przyznane do końca września).

Gdzie złożyć wniosek o 500 plus?

Wniosek o 500 plus na pierwsze dziecko można złożyć przez internet, tj. za pośrednictwem rządowego serwisu „Emp@tia”, systemów teleinformatycznych banków krajowych, PUE ZUS lub osobiście w gminie.

Złożenie takiego wniosku od razu, czyli od 1 lipca, daje szansę na otrzymanie pieniędzy jeszcze w tym samym miesiącu. Jak pokazuje doświadczenie z poprzednich lat, samorządy sprawnie radzą sobie z obsługą programu, a zniesienie kryterium dochodowego dodatkowo ułatwi całą procedurę.

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.