Prognoza pogody na długi weekend. Miejscami będzie niebezpiecznie! Ryzyko podtopień

burza nawałnica deszcz pogoda
Ulewa nad Lublinem | fot. Dominik Wąsik

W trakcie długiego weekendu pogoda powinna nam sprzyjać, ponieważ nie zabraknie słońca oraz ciepła. Nie zabraknie również lokalnych burz, które w sobotę mogą być gwałtowne. W czwartek oraz piątek również zagrzmi, lecz prawdopodobieństwo wystąpienia burz będzie niewielkie, a zjawiska będą na ogół słabe.

Prognoza pogody na długi weekend majowo-czerwcowy 30 maja – 2 czerwca

Czwartek i piątek (30-31 maja) przyniosą praktycznie identyczną pogodę. Na termometrach zobaczymy wartości sięgające 23-24°C. Na niebie pojawi się niewielka ilość niegroźnych chmur oraz dużo słońca. W godzinach popołudniowych oraz wieczornych może dochodzić do rozwoju burz. Zjawiska, jak wynika z danych, nie powinny być gwałtowne.

Warto zaznaczyć, że szanse na wystąpienie burz w tych dniach są bardzo niewielkie, lecz należy liczyć się z tym, że gdzieś na pewno zagrzmi. Wiatr w czwartek w porywach osiągnie prędkość 40 km/h, a w piątek 25 km/h. Ciśnienie w czwartek w Lublinie wyniesie 1009 hPa, a w piątek 1008 hPa.

W sobotę (1 czerwca) na termometrach w najcieplejszym momencie dnia zobaczymy od 23°C na południu do 24°C na północy. Początkowo będzie pogodnie, lecz w godzinach popołudniowych spodziewany jest rozwój burz. Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawisk na terenie całego województwa lubelskiego będzie duże.

Jak wynika z najnowszych wyliczeń, komórki burzowe w sobotę mogą być mocno uwodnione, co może skutkować lokalnymi podtopieniami, ponieważ w krótkim czasie może spaść około 50 litrów wody na każdy metr kwadratowy. Wiatr w porywach osiągnie prędkość 35 km/h. Jedynie w trakcie burz będzie silny i porywisty. Ciśnienie w południe na barometrach w Lublinie wyniesie 1009 hPa.

Niedziela (2 czerwca) będzie już nieco spokojniejsza, lecz nie można wykluczyć wystąpienia słabych burz oraz przelotnych opadów deszczu. Na termometrach wciąż przyjemne wartości na poziomie 23°C. Wiatr w porywach osiągnie prędkość 30 km/h. Ciśnienie w południe na barometrach w Lublinie wyniesie 1009 hPa.

Wysokość prognozowanych opadów

W czwartek, piątek oraz niedzielę w trakcie burz spodziewane się opady deszczu do 30 litrów na każdy metr kwadratowy, oraz silniejsze porywy wiatr do 70 km/h. Lokalnie niewykluczone opady gradu

W sobotę w trakcie burz spodziewane są intensywne opady deszczu do 50 litrów na każdy metr kwadratowy, porywy wiatru do 90 km/h oraz opady gradu o średnicy 1-3 cm.

Przypominamy, że burza jest zjawiskiem lokalnym, dlatego nie wszędzie się pojawi.

Źródło: Paweł Reducha, meteolu.pl

ZDJĘCIA

Prognoza pogody na 3 dni dla województwa lubelskiego: 30 maja - 1 czerwca 2024
Prognoza pogody na 3 dni dla województwa lubelskiego: 30 maja – 1 czerwca 2024 | fot. meteolu.pl

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.