Prognoza na 3 maja i weekend. Słoneczna pogoda i brak opadów powodują wzrost zagrożenia pożarowego

Strażacy gaszą pożar lasu na terenie powiatu janowskiego
Strażacy gaszą pożar lasu na terenie powiatu janowskiego | fot. KM PSP Janów Lubelski

Ostatnie dni sprzyjają spędzaniu czasu na świeżym powietrzu. Jest dużo słońca i ciepła, więc wielu z was w majówkę, organizuje ogniska i grille. Prognozy na kolejne dni weekendu przewidują kontynuację korzystnych warunków pogodowych, bez opadów. Jednakże taka pogoda skutkuje wzrostem zagrożenia pożarowego.

Długi weekend majowy cieszy słoneczną i bardzo ciepłą, a nawet gorącą aurą

W piątek (3 maja) wszędzie możemy spodziewać się niegroźnego, niewielkiego zachmurzenia bez opadów. Wiatr w porywach osiągnie prędkość około 31 km/h. Na termometrach zarejestrujemy przyjemne temperatury sięgające 24°C.

W sobotę (4 maja) wiatr będzie wiejący z kierunków zmiennych, z przewagą kierunku wschodniego. Temperatura nieco spadnie, ale nie będzie to tragedia, ponieważ na niebie nadal pojawi się mnóstwo słońca, a na termometrach zobaczymy 21°C na północy. Wiatr w porywach osiągnie prędkość 24 km/h.

Niedziela (5 maja) przyniesie poprawę pogody pod względem temperatury. Na termometrach w ostatni dzień weekendu zobaczymy 23°C. Na niebie nie będzie większych zmian, będzie pogodnie z dużą ilością słońca i bez opadów. Wiatr w porywach osiągnie prędkość 25 km/h.

Zagrożenie pożarowe

W związku z bezdeszczową aurą wilgotność gleby oraz ściółki leśnej spada. Oznacza to więc wzrost zagrożenia pożarowego. W lasach obowiązuje już drugi stopień zagrożenia pożarowego w 3-stopniowej skali.

Według prognoz IMGW, zagrożenie pożarowe w piątek 3 maja będzie ekstremalne, zwłaszcza w zachodniej oraz północnej części województwa lubelskiego. Dodatkowo wilgotność gleby w warstwie 0-10 cm ma oscylować na poziomie 20-30%. Wystarczy iskra, by spowodować groźny pożar, który z uwagi na wiejący wiatr może być trudny do opanowania. Grilując oraz paląc ogniska, miejmy to na uwadze.

Źródło: IMGW, Paweł Reducha, meteolu.pl

Zagrożenie pożarowe lasu w piątek, 3 maja 2024
Zagrożenie pożarowe lasu w piątek, 3 maja 2024 | fot. IMGW

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.