Prezydent Krzysztof Żuk zapowiedział kasację od wyroku WSA ws. Górek Czechowskich

zachód słońca trawa
Zdjęcie ilustracyjne | fot. pixabay

Prezydent Lublina Krzysztof Żuk zapowiedział kasację od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Chodzi o nieważność uchwały Rady Miasta w sprawie Górek Czechowskich.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie 30 grudnia wydał orzeczenie dotyczące studium uwarunkowań i zabudowy Górek Czechowskich w zakresie kierunków zagospodarowania dla osiedla „Górki Czechowskie”. WSA częściowo uchylił studium, co oznacza to, że uchwała Rady Miasta w tym zakresie jest nieważna. Analizując sprawę sąd stwierdził, że teren ma wyjątkowe walory przyrodnicze i nie powinien być zabudowywany.

Sąd stwierdził nieważność zapisów studium dotyczących nie tylko zabudowy wielorodzinnej, ale także zabudowy jednorodzinnej w rejonie m.in. ul. Ignacego Solarza, ul. Partyzantów, ul. Juliusza Dudzińskiego, ul. Emila Czaplińskiego, ul. Franciszka Arnsztajnowej oraz terenów zabudowy wielorodzinnej / jednorodzinnej w rejonie ul. Poligonowej oraz planowanych dróg (na przedłużeniu al. Kompozytorów Polskich i ul. W. Żywnego).

Wyrok dotyka nie tylko obszaru stanowiącego własność TBV, ale szerokiego obszaru, w tym przeznaczonego pod zabudowę jednorodzinną. Komplikacje prawne wynikające z tego wyroku są ogromne. Nikt na dobrą sprawę nie wie, jak postępować gdyby ten wyrok stał się prawomocny. Część miasta będzie „białą plamą” na studium. Wyrok ten nie powoduje uwolnienia Górek Czechowskich od zabudowy, a ogranicza zmiany chroniące ten teren” – dodaje prezydent Lublina.

Obecnie obowiązujący miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego dopuszcza szereg funkcji w tym obszarze. Studium miało umożliwić zmianę planu i dostosowanie go do właściwej ochrony tych terenów. Obecnie jest to niemożliwe, dlatego plan z 2005 roku może być realizowany” – wyjaśnia Krzysztof Żuk, prezydent Lublina.

We wtorek podczas specjalnie zwołanej konferencji prasowej prezydent Lublina Krzysztof Żuk zapowiedział, że złoży skargę kasacyjną na orzeczenie sądu. Żuk ma 30 dni (od daty orzeczenia WSA – przyp. red.) na złożenie skargi kasacyjnej. Tę rozpatrzy Naczelny Sąd Administracyjny w Warszawie.

Wyrok jest nieprawomocny. Zasadne jest jednak wniesienie skargi kasacyjnej od tego wyroku. Gdyby stał się on prawomocny, w praktyce nie wiadomo jak należałoby go zastosować. Studium musi obejmować obszar całego miasta, a w tym przypadku dla jego części nie byłoby określonych kierunków zagospodarowania” – komentuje Krzysztof Żuk.

Przypomnijmy, że właścicielem terenu Górek Czechowskich jest spółka TBV Investment, która chce tam postawić bloki na powierzchni ok. 25 hektarów. Spółka zobowiązała się do sprzedaży miastu 77 ha Górek Czechowskich, na których ma zbudować park naturalistyczny. Czytaj więcej: Miasto kupi 75 ha terenu górek czechowskich za 1,23 zł

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.