Prąd ze słońca zasili budynki techniczne LPEC. Inwestycja za ponad 1,7 mln zł pozwoli miejskiej spółce sporo zaoszczędzić

Panele fotowoltaiczne na budynku LPEC
Panele fotowoltaiczne na budynku LPEC | nadesłane

Lubelskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej zamontuje na dachach swoich budynków technicznych panele fotowoltaiczne. Wyprodukowana energia zasili urządzenia ciepłownicze, a nadwyżkę LPEC odsprzeda do sieci.

Fotowoltaika zasili budynki LPEC

Projekt przewiduje wykonanie instalacji fotowoltaicznych o łącznej mocy 338,58 kWp i powierzchni 1 650 mkw. Jak wylicza miejska spółka, energia słoneczna w ciągu roku umożliwi produkcję ok. 306,80 MWh energii elektrycznej, co bezpośrednio przełoży się na spore oszczędności w rachunkach.

„Wyprodukowana energia elektryczna zostanie wykorzystana do pracy urządzeń ciepłowniczych, nadwyżka natomiast zostanie odprowadzona przez układ pomiarowy do sieci. Takie rozwiązanie pozwoli spółce na oszczędności w kosztach energii elektrycznej, które stanowią istotny udział w opłatach za dostawę ciepła” – mówi Teresa Stępniak-Romanek, rzecznik prasowy LPEC.

Panele zostaną zamontowane na 13 budynkach technicznych LPEC, w których znajdują się węzły cieplne dostarczające ciepło i ciepłą wodę do 304 budynków mieszkalnych w dzielnicach: Czechów Północny, Czuby Północne, Konstantynów, Rury, Wieniawa i Wrotków.

„Produkcja energii z paneli fotowoltaicznych na tak dużą skalę, pozwoli spółce częściowo uniezależnić się od dostawców energii elektrycznej z tradycyjnych źródeł, zmniejszy też wrażliwość na wzrost kosztów energii elektrycznej, szczególnie odczuwalny w ostatnich dwóch latach” – przekonuje Teresa Stępniak-Romanek.

Panele fotowoltaiczne będą umieszczone na dachach budynków na specjalnej bezinwazyjnej konstrukcji, umożliwiającej ustawienie całych łańcuchów pod kątem od 10 do 15 st. Falownik zarządzania energią zostanie podłączony do wewnętrznej sieci LAN z dostępem do internetu, co pozwoli na generowanie raportów i podglądu na żywo, a także da możliwość zdalnego wprowadzania ustawień dotyczących jego pracy.

„Każdy moduł fotowoltaiczny będzie miał własny traker śledzący punkt mocy maksymalnej, pozwalający na zwiększenie uzysków energii nawet, podczas gdy część modułów ulegnie częściowemu zaciemnieniu lub zabrudzeniu. Ochronę przed warunkami atmosferycznymi zapewniać będzie laminowana szklana płyta pokryta warstwą antyrefleksyjną” – tłumaczy rzeczniczka LPEC.

Inwestycja współfinansowana jest ze środków UE. LPEC otrzymało blisko 650 tys. zł dotacji. Wartość całej inwestycji oszacowano na ponad 1,7 mln zł. Termin zakończenie zadania zaplanowano najpóźniej na koniec 2023 r.

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.