Potwierdzono kolejny przypadek koronawirusa w Polsce. To już szósta osoba zakażona SARS-CoV-2

89023257 1407456582760737 4748077970541772800 o
Polowa izba przyjęć w czasie ćwiczeń przed Samodzielnym Publicznym Szpitalu Wojewódzkim Jana Bożego w Lublinie | fot. Katarzyna Link/LUW

W sobotę została potwierdzona kolejna osoba zakażona koronawirusem SARS-CoV-2 w Polsce. Pacjent przebywa w szpitalu w Ostródzie i jest szóstym potwierdzonym przypadkiem koronawirusa w naszym kraju.

„Zgodnie z obietnicą informujemy opinię publiczną natychmiast jak tylko mamy informację o nowych przypadkach Polaków, którzy są zarażeni koronawirusem. Otrzymaliśmy informację o pozytywnym wyniku jeszcze jednego pasażera autobusu. Pacjent ten był w kwarantannie domowej. W tej chwili przebywa w szpitalu w Ostródzie i czuje się dobrze” – mówi Łukasz Szumowski, minister zdrowia.

Pacjent hospitalizowany w szpitalu w Ostródzie to osoba, która podróżowała w autobusie z tzw. pacjentem zero (u niego po raz pierwszy stwierdzono nowego wirusa), który zaraził się w Niemczech i przebywa teraz w szpitalu w Zielonej Górze. Obecnie mamy sześciu pacjentów zakażonych koronawirusem, czują się dobrze i nie ma żadnego zagrożenia dla ich życia.

„Jeżeli pacjent jest objęty kwarantanną domową, to proszę być odpowiedzialnym i nie naraża innych na ryzyko. Przypomnę, że złamanie kwarantanny może być podlegać pod Kodeks karny. Apeluję rozsądek i odpowiedzialność. Jeśli jesteśmy objęci kwarantanna, to mamy obowiązek być w miejscu kwarantanny” – dodaje minister Szumowski.

Teraz w Polsce jest sześciu pacjentów, u których zdiagnozowano nowego koronawirusa SARS-CoV-2. W sumie zostało wykonanych ok. 900 testów, w tym sześć wyników było dodatnich. Zgodnie z ostatnim raportem Głównego Inspektora Sanitarnego z 6 marca z godz. 16 hospitalizowanych w Polsce jest 128 osób, kwarantanną domową objętych – 1299, a w nadzorze sanitarnym– 6184.

Nowy koronawirus SARS-Cov-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Objawia się ona najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni i zmęczeniem. Wirus przenosi się drogą kropelkową. Koronawirus SARS-CoV-2 jest wirusem osłonkowym, podatnym na działanie wszystkich rozpuszczalników lipidów. Należy pamiętać o częstym myciu rąk wodą z mydłem lub dezynfekować je środkiem na bazie alkoholu.

Badania na obecność koronawirusa SARS-CoV-2 z chińskiego Wuhanu, który wywołuje chorobę COVID-19 prowadzone są już w 13 laboratoriach w Polsce: Warszawie (2), Olsztynie, Wrocławiu, Gdańsku, Rzeszowie, Gorzowie Wielkopolskim, Katowicach, Kielcach, Łodzi, Poznaniu i Lublinie. W przyszłym tygodniu próbki będzie można zacząć badać jeszcze w jednym laboratorium w Warszawie.

W piątek 6 marca minister zdrowia poinformował na konferencji prasowej o czterech nowych przypadkach koronawirusa w Polsce. W tamtym momencie w naszym kraju łącznie było pięciu pacjentów ze zdiagnozowanym wirusem SARS-CoV-2 w: Ostródzie, Zielonej Górze, Szczecinie i Wrocławiu. Czytaj więcej: Kolejne przypadki koronawirusa w Polsce. Ministerstwo Zdrowia potwierdza

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.