Kolejne przypadki koronawirusa w Polsce. Ministerstwo Zdrowia potwierdza

L9A6671
Polowa izba przyjęć w czasie ćwiczeń przed Samodzielnym Publicznym Szpitalu Wojewódzkim Jana Bożego w Lublinie | fot. Katarzyna Link/LUW

W Polsce stwierdzono kolejne przypadki koronawirusa. Łącznie wirusa SARS-CoV-2 potwierdzono dotychczas u pięciu osób – poinformował Łukasz Szumowski, minister zdrowia.

Minister zdrowia Łukasz Szumowski podczas piątkowej konferencji prasowej poinformował o czterech nowych przypadkach zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 w Polsce. Jedna osoba podróżowała autobusem razem z mężczyzną, u którego potwierdzono pierwszy przypadek koronawirusa w Polsce. Dwie osoby wróciły z Włoch i obecnie są w Szczecinie. Czwarty przypadek odnotowano u osoby z Wrocławia.

„Wszyscy pacjenci są pod opieką medyczną. Zgodnie z procedurą służby sanitarno-epidemiologiczne będą docierać do wszystkich osób, z którymi zakażeni mieli kontakt. Apelujemy do pacjentów, którzy wracają z miejsc zagrożonych koronawirus o monitorowanie swojego stanu zdrowia” – poinformował Łukasz Szumowski, minister zdrowia.

Nowy koronawirus SARS-Cov-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Objawia się ona najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni i zmęczeniem. Wirus przenosi się drogą kropelkową. Koronawirus SARS-CoV-2 jest wirusem osłonkowym, podatnym na działanie wszystkich rozpuszczalników lipidów. Należy pamiętać o częstym myciu rąk wodą z mydłem lub dezynfekować je środkiem na bazie alkoholu.

Badania na obecność koronawirusa SARS-CoV-2 z chińskiego Wuhanu, który wywołuje chorobę COVID-19 prowadzone są już w 13 laboratoriach w Polsce: Warszawie (2), Olsztynie, Wrocławiu, Gdańsku, Rzeszowie, Gorzowie Wielkopolskim, Katowicach, Kielcach, Łodzi, Poznaniu i Lublinie. W przyszłym tygodniu próbki będzie można zacząć badać jeszcze w jednym laboratorium w Warszawie.

Śmiertelne przypadki koronawirusa na świecie

Najwięcej przypadków śmiertelnych koronawirusa odnotowano w Chinach (3014), ale także we Włoszech (107), Iranie (92), Korei Południowej (35), Stanach Zjednoczonych Ameryki (11), na pokładzie międzynarodowego przewoźnika (Japonia) (6), Japonii (6), Francji (4), Australii (2), Filipinach (1), San Marino (1), Hiszpanii (1), Tajwanie (1) i Tajlandii (1).

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.