W Polsce potwierdzony został pierwszy przypadek koronawirusa SARS-CoV-2 z Wuhan. Minister zdrowia Łukasz Szumowski przekazał, że pacjent z koronawirusem przebywa w szpitalu w Zielonej Góry.
Koronawirus u pacjenta w Zielonej Górze
Pierwszy potwierdzony przypadek koronawirusa w Polsce zdiagnozowano w szpitalu w Zielonej Górze. Minister zdrowia Łukasz Szumowski poinformował, że testy próbek na obecność koronawirusa SARS-CoV-2 wyszły u pacjenta pozytywnie.
„Mamy pierwszy przypadek zakażenia koronawirusem w Polsce. Wszystkie procedury zadziałały prawidłowo. Pacjent przebywa w Zielonej Górze. Wszystkie osoby, które miały kontakt z zakażonym pacjentem zostały objęte kwarantanną. To osoba, która przyjechała z Niemiec” – powiedział Łukasz Szumowski podczas środowej konferencji prasowej.
Nowy koronawirus SARS-Cov-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Objawia się ona najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni i zmęczeniem. Ciężki przebieg choroby obserwuje się u ok. 15-20 proc. osób. Do zgonów dochodzi u 2-3 proc. chorych, ale eksperci oceniają, że dane te mogą być zawyżone, bo wielu osobom z lekkim przebiegiem najpewniej nie wykonano badań laboratoryjnych, gdyż mogli się nie zgłosić do lekarzy.
Koronawirus przenosi się drogą kropelkową. RNA wirusa wykryto w kale u pacjenta z potwierdzonym zakażeniem, u którego wystąpiły objawami żołądkowo-jelitowe, dlatego nie można wykluczyć transmisji wirusa drogą fekalno-oralną. Źródło infekcji nie jest znane i dlatego zakłada się, że może ono nadal być aktywne i prowadzić do kolejnych przypadków zarażeń.
Czytaj także: Firma z Lublina stworzyła test na koronawirusa 2019-nCoV. „Wyniki w 10 minut”
Koronawirus SARS-CoV-2 jest wirusem osłonkowym, podatnym na działanie wszystkich rozpuszczalników lipidów. Należy pamiętać o częstym myciu rąk wodą z mydłem lub dezynfekować je środkiem na bazie alkoholu.
Zakażenie koronawirusem z Wuhan może przebiegać bezobjawowo
Ważną informacja jest fakt, że zakażenie koronawirusem może przebiegać bezobjawowo – zazwyczaj jednak, pierwsze objawy choroby są widoczne w ciągu 3 dni od zarażenia. Do niedawna uważano, że okres inkubacji wirusa może trwać do 14 dni – w tym okresie zakażony może nie wykazywać żadnych objawów charakterystycznych dla koronawirusa. Najnowsze dane wskazują, że okres inkubacji, czyli wylegania nowego koronawirusa może trwać nawet ponad 24 dni – informacja ta oznacza, że powinno się wydłużyć wszystkie okresy kwarantanny u pacjentów podejrzanych zakażeniem a sytuacja jest wciąż rozwojowa.
A jak codziennie stosuje płyny na bazie alkoholu do ustnie to też mogę się czuć bezpiecznie ? Dezynfekcja od środka 🙂