Potrzeba porządnego deszczu. W lubelskich lasach ekstremalne zagrożenie pożarowe!

Pożar lasu w powiecie kraśnickim
Pożar lasu w powiecie kraśnickim | fot. Lasy Państwowe Nadleśnictwo Kraśnik

Mimo że w ostatnich dniach miejscami padało, niestety nie poprawiło to sytuacji, m.in. w lasach. Jak wynika z danych opublikowanych przez Lasy Państwowe, w niedzielę 26 maja o godzinie 13:00 w całym województwie lubelskim obowiązywał trzeci, najwyższy stopień zagrożenia pożarowego.

Mamy obecnie trzeci – najwyższy stopień zagrożenia pożarowego!

Z uwagi na słoneczną oraz bezdeszczową aurę trzeci stopień zagrożenia pożarowego obowiązuje również w poniedziałek, 27 maja. Sytuacja prędko się nie poprawi, ponieważ prognoza IMGW zakłada ekstremalne zagrożenie pożarowe zarówno dziś, jak i jutro. Patrząc na prognozy, nie ma co się łudzić.

Tak duże zagrożenie pozostanie z nami przez kilka najbliższych dni, ponieważ opady w najbliższych dniach będą, po pierwsze, punktowe, a po drugie, ze względu na wysokie temperatury, parowanie wody będzie bardzo duże i po przelotnych opadach pochodzenia burzowego nie będzie żadnego śladu.

Zagrożenie pożarowe w województwie lubelskim - 26.05.2024
Zagrożenie pożarowe w województwie lubelskim – 26.05.2024 | fot. meteolu.pl

Leśnicy apelują o ostrożność podczas spacerów i wycieczek do lasu. Proszą również o czujność i zgłaszanie zagrożeń. Wystarczy zadzwonić do Punktu Alarmowo-Dyspozycyjnego nadleśnictwa lub do Państwowej Straży Pożarnej na numer alarmowy 112!

Pamiętaj, ogień jest niebezpieczny nie tylko dla lasu, ale również dla jego mieszkańców. Szczególnie dla młodych zwierząt: drobnych ssaków, płazów, gadów czy owadów, które nie są w stanie uciec przed płomieniami. Lasy państwowe apelują o rozwagę i wyjątkową ostrożność:

  • Nie wjeżdżaj samochodem do lasu. Pozostaw go w miejscu do tego przeznaczonym. Rozgrzany silnik może doprowadzić do zapłonu suchej ściółki, znajdującej się pod samochodem czy w jego pobliżu.
  • Pamiętaj, że w odległości do 100 m od granicy lasu zabronione jest używanie otwartego ognia poza miejscami do tego wyznaczonymi.
  • Zabronione jest także wypalanie traw i pozostałości roślinnych na terenach leśnych. Reaguj na nietypowe zachowania ludzi w lasach. Jeśli zauważysz ogień lub dym zadzwoń pod nr. alarmowy 112!

Źródło: Paweł Reducha, meteolu.pl

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.