Posłowie dostaną podwyżkę wynagrodzeń. Politycy będą zarabiać o ponad 600 złotych więcej

sejm
Zdjęcie ilustracyjne | fot. SEJM RP

Od przyszłego roku posłowie zarobią więcej. Uposażenie i dieta poselska składające się na pensję polityków mogą wzrosnąć łącznie o 631 zł. To pierwsza tak wysoka podwyżka od lat.

Obecnie posłowie mogą liczyć na 8016,70 zł brutto uposażenia. Dodatkowo należy doliczyć dietę w wysokości 2505,20 złotych, a także dodatki – jeżeli dany poseł jest członkiem niektórych komisji.

Jak podaje „Rzeczpospolita”, zarobki parlamentarzystów od 2020 roku mają wzrosnąć o 631 złotych. Wyższe wypłaty mają związek z planowanymi przez rząd podwyżkami w budżetówce.

Minister Finansów wystosował 10 lipca 2019 r. pismo do Szefa Kancelarii Sejmu, w którym poinformował, że „kwoty bazowe dla osób objętych mnożnikowymi systemami wynagrodzeń oraz wynagrodzenia osób objętych i nieobjętych mnożnikowymi systemami wynagrodzeń zostały zwiększone o 6%”.

Kancelaria Sejmu, jako płatnik poselskich uposażeń i diet, była zobowiązana do uwzględnienia powyższych informacji w planach finansowych na przyszły rok” – czytamy w komunikacie Centrum Informacyjnym Sejmu.

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.