Lubelskie lotnisko ma już 5 lat. Dobre wiadomości na urodziny portu

Port Lotniczy Lublin | fot. PLL

Port Lotniczy Lublin ma już 5 lat. Swoją działalność rozpoczął 17 grudnia 2012 roku. Dziś ma już blisko 1,5 mln odprawionych pasażerów i ambitne plany na przyszłość.

– Z satysfakcją patrzę na rosnący ruch pasażerski. Dynamika wzrostu potwierdza, że nasza praca nad siatką połączeń przynosi oczekiwane efekty. Dlatego jestem przekonany, że kolejne lata będą jeszcze lepsze pod względem ilości wykonanych operacji oraz odprawionych pasażerów – mówił na dzisiejszej konferencji Krzysztof Wójtowicz, prezes zarządu Portu Lotniczego Lublin SA.

Lubelskie lotnisko

Port Lotniczy Lublin rozpoczął działalność 17 grudnia 2012 roku. W Lublinie wylądował wtedy rejsowy pierwszy samolot pasażerski – Boeing 737-800. Był to lot z Londynu Stansted wykonany przez linie lotnicze Rynair. Od tego czasu z lubelskiego lotniska skorzystało blisko 1,5 pasażerów i wykonano ponad 18200 operacji lotniczych.

Cel zrealizowany

Chociaż rok 2017 jeszcze się nie zakończył, to już udało się zrealizować zakładany cel – 400000 odprawionych pasażerów. Daje to 16% wzrost w stosunku do roku 2016. W roku 2018 lotnisko w Lublinie planuje odprawić około 500000 podróżnych.

Przewoźnicy

Obecnie z Portu Lotniczego Lublin operuje 6 przewoźników. Są to trzy linie niskokosztowe: Wizzair, Rynair i easyJet, a także narodowy przewoźnik – Polskie Linie Lotnicze LOT, linie BMI Regional oraz Small Planet. Warto dodać, że lubelskie lotnisko jest jednym z dwóch w Polsce, z którego operuje easyJet, co jest bardzo dużym sukcesem i potwierdza potencjał Portu Lotniczego Lublin.

– Dzięki obecności sześciu przewoźników na naszym lotnisku, możemy mówić o stabilności, a także perspektywie rozwijania naszej siatki lotów. W prognozach na rok 2018 zakładamy, że z Portu Lotniczego Lublin będzie realizowanych co najmniej 14 kierunków, dających około 36 rotacji wykonywanych tygodniowo i ponad 550000 oferowanych miejsc – mówi Ireneusz Dylczyk, dyrektor handlowy Portu Lotniczego Lublin.

Rozbudowa terminala

Konsekwencją rosnącego ruchu lotniczego jest rozbudowa terminala, której rozpoczęcie zaplanowano na 2018 rok. Dzięki niej możliwe będzie zwiększenie przepustowości hali odlotów Non-Schengen. Po przebudowie terminala w Porcie Lotniczym Lublin, funkcjonowało będzie 5 gate-ów oraz 4 pełne linie kontroli bezpieczeństwa. Dzięki temu będzie możliwa obsługa 3-4 rotacji na godzinę. Zwiększy się także strefa handlowa, która po rozbudowie będzie miała 1000 m2.

Lataj z Lublina

Aktualnie z Lublina można polecieć do Oslo, Sztokholmu, Kijowa, Tel Awiwu, Liverpoolu, Mediolanu, Monachium, Londynu, Eindhoven, Frankfurtu, Dublina, Londynu, Werony i Doncaster.

Czytaj także: Lotnisko Lublin. Kolejny duży wzrost odprawionych pasażerów


WASZE KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.