Poradnik wyborcy. Przygotuj się do głosowania w wyborach do Parlamentu Europejskiego

Mężczyzna w garniturze wrzucający kartkę z oddanym głosem do urny wyborczej
Prezydent Lublina ustalił stawki, jakie zarobią członkowie komisji wyborczych w wyborach do Rad Dzielnic 2023 | fot. Adobe Stock

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się w Polsce 9 czerwca. Mieszkańcy Lublina zagłosują w tych samych lokalach wyborczych jak podczas wyborów samorządowych.

Kluczowe terminy i informacje

Aby zapewnić sprawne głosowanie, należy pamiętać o kilku ważnych terminach i procedurach:

  • Głosowanie poza miejscem zamieszkania: Zaświadczenie o prawie do głosowania można uzyskać do 6 czerwca w urzędzie miasta.
  • Głosowanie korespondencyjne: Zgłoszenie zamiaru do 27 maja do Komisarza Wyborczego.
  • Ustanowienie pełnomocnika: Wniosek należy złożyć do 31 maja.
  • Bezpłatny transport: Dostępny 9 czerwca dla osób z niepełnosprawnościami i seniorów.
urna wybory głosowanie
Zdjęcie ilustracyjne | fot. shutterstock

Wsparcie dla wyborców

Wyborcy z niepełnosprawnościami oraz osoby starsze mogą skorzystać z dodatkowych udogodnień, takich jak głosowanie korespondencyjne czy bezpłatny transport do lokalu wyborczego.

Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin:

„Uczestniczenie w wyborach to prawo i obowiązek. Zachęcam wszystkich mieszkańców Lublina do skorzystania z tego przywileju, kształtując społeczeństwo obywatelskie.”

flaga polska
Zdjęcie ilustracyjne | fot. shutterstock

Sprawdź swoje dane

Lokalizację komisji wyborczych można sprawdzić na geoportal.lublin.eu. Dane w Centralnym Rejestrze Wyborców są dostępne w aplikacji mObywatel oraz na obywatel.gov.pl.

Czy planujesz głosować w nadchodzących Eurowyborach? Podziel się swoimi przemyśleniami w komentarzach i udostępnij ten artykuł!

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.